Krajský úřad hostil seminář o financování a hodnocení sociálních služeb

12.8.2015
Krajský úřad hostil seminář o financování a hodnocení sociálních služeb

ZLÍN – Seminář pro zástupce měst a obcí ve Zlínském kraji zaměřený na způsoby financování a hodnocení sociálních služeb se dnes uskutečnil v sídle kraje. Uspořádal jej odbor sociálních věcí Krajského úřadu Zlínského kraje.

„S představiteli obcí jsme se na krajském úřadě setkali již po několikáté. Smyslem těchto setkávání není pouze vzájemné předávání a výměna informací, ale také nastavení a vyjasnění funkční spolupráce mezi krajem, obcemi a poskytovateli při plánování a realizaci sociálních služeb pro občany kraje,“ uvedla radní Zlínského kraje pro sociální oblast Taťána Valentová Nersesjan.

Na dnešním semináři se mluvilo hlavně o Střednědobém plánu rozvoje sociálních služeb pro období let 2016–2018 a o financování sítě sociálních služeb. Z analytické části plánu vyplynulo, že Zlínský kraj je mezi ostatními kraji v republice na druhé příčce v celkové kapacitě pobytových služeb pro seniory. Mezi největší definované problémy v kraji naopak patří skutečnost, že zde není zajištěna dostatečná nabídka cenově dostupného bydlení a služeb podporujících život osob se zdravotním postižením v přirozeném komunitním prostředí.

Na analytickou část střednědobého plánu navazuje návrhová část, která definuje systémové priority, kam spadá zejména udržitelný rozvoj sítě sociálních služeb, vytvoření spolupráce obcí a kraje jako veřejných zadavatelů při zajištěni sociálních služeb, podpora rozvoje sociální práce či podpora vzniku a rozvoje terénních a ambulantních služeb i služeb komunitního typu.

V otázce financování sociálních služeb byla během dnešního semináře pozornost věnována především podmínkám pro stanovení finanční podpory poskytovatelům a dále také východiskům pro stanovení tzv. vyrovnávací platby. Závěr setkání patřil diskuzi, do které se mohli zapojit všichni zúčastnění.

Zpracoval: Jan Vandík

12. 8. 2015

Renata Škrobálková
Krajský úřad Zlínského kraje