Krajské úložiště obrazové zdravotní dokumentace obdrželo významná ocenění

  4.12.2015
Krajské úložiště obrazové zdravotní dokumentace obdrželo významná ocenění

ZLÍNSKÝ KRAJ – První místo v soutěži The Best o nejlepší projekt eGovernmentu v kategorii krajských projektů získal v listopadu Zlínský kraj za své Krajské úložiště obrazové zdravotní dokumentace. Prestižní ocenění, hlavní cenu roku 2015 magazínu CIO Business World, obdržela také společnost OR-CZ spol. s r. o., která tento krajský projekt realizovala.

„Krajské úložiště obrazové zdravotní dokumentace slouží nemocnicím zakládaným Zlínským krajem pro archivaci a sdílení obrazové zdravotní dokumentace v digitální podobě. Přináší to s sebou velké výhody oběma stranám – jak lékařům, tak pacientům. To, že projekt získal dvě prestižní ocenění, vnímáme jako potvrzení naší dobře odvedené práce a pochopitelně nás to velmi těší,“ uvedl Vladimír Kutý, ředitel Krajského úřadu Zlínského kraje.

V roce 2013 byl na základě výzvy č. 8 Rozvoje eGovernmentu v krajích v rámci Integrovaného operačního programu realizován projekt „Vytvoření a údržba krajských dlouhodobých úložišť“, jehož součástí bylo zřízení krajského digitálního úložiště a centrálního systému PACS, vybudovaného na systému MARIE PACS společnosti OR-CZ spol. s r.o. Zadání a realizaci zajišťovalo oddělení informatiky Krajského úřadu Zlínského kraje ve spolupráci s jeho dalšími odbory a také s krajskými nemocnicemi, především pak s Krajskou nemocnicí Tomáše Bati ve Zlíně.

Technologie je umístěna v technologickém centru Zlínského kraje (respektive v obou jeho lokalitách) a komunikace je zajištěna a probíhá prostřednictvím krajské datové sítě 21Net. Řešení je realizováno tak, aby umožňovalo provoz v režimu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Centrální úložiště obrazových snímků významně přispělo ke zrychlení vzájemného sdílení výsledků vyšetření mezi jednotlivými nemocnicemi v kraji a umožnilo také zpřesnit diagnostický proces u pacientů především v možnosti porovnávat nové nálezy s dalšími, pořízenými v minulosti na jiných pracovištích. To vše včetně podpory veškeré související komunikace a sdílení textových popisů vyšetření. Zdravotnická zařízení současně oceňují centrální archiv z důvodu úspory nákladů na pořízení a údržbu lokálních datových úložišť jednotlivých nemocnic. U koncových uživatelů – pacientů je přínosem eliminace možnosti duplicitních vyšetření ve více zdravotnických zařízení, což vede jak k úspoře nákladů na straně zdravotnického zařízení, tak k ochraně zdraví na straně pacienta, například z důvodu snížení ozáření při opakovaných vyšetřeních.

V roce 2014 a 2015 byl do archivu postupně přemístěn i starší obsah archivů jednotlivých nemocnic zahrnující veškerá data od dob digitalizace jejich radiologických provozů. V současné době je v archivu uloženo cca 1 800 000 vyšetření.

Dříve každá nemocnice provozovala vlastní lokální systém pro zpracování, archivaci a distribuci obrazové dokumentace. Výměna této dokumentace byla komplikovaná a pomalá, což významně omezovalo spolupráci nemocnic v oblasti sdílení vyšetření, znamenalo mnohdy duplicitní vyšetření stejného pacienta v různých nemocnicích, nebo naopak objemná data z jednoho vyšetření byla nadbytečně uložena ve více archivech.

 

Zpracoval: Jan Vandík 

4. 12. 2015

Další informace:

Renata Janečková
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

 

Fotografie č. 2 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 3 (foto: Ludvík Valouch)

Dokumenty ke stažení

.zip Fotografie ke stažení 3273,79 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.