Krajské město Zlín v pátek ožije kulturou

13.5.2014
Krajské město Zlín v pátek ožije kulturou

ZLÍN – Ve Zlíně byl dnes představen program blížícího se jubilejního desátého ročníku Festivalu muzejních nocí. Na celonárodní úrovni totiž bude tato oblíbená a celosvětově rozšířená akce letos zahájena právě ve Zlíně, a to již v pátek 16. května. Centrem dění se stane 14I15 Baťův institut, kde také budou oznámeny výsledky soutěže Gloria musaealis hodnotící nejpozoruhodnější počin v oblasti muzejnictví. Festival muzejních nocí zaštítil hejtman Zlínského kraje Stanislava Mišák a primátor města Zlín Miroslav Adámek.

Na tiskové konferenci konané při příležitosti Festivalu muzejních nocí byli v řadě organizátorů a čestných hostů přítomni také zástupci Zlínského kraje: radní pro oblast školství Petr Navrátil a radní pro kulturu Ladislav Kryštof, kteří zde mimo jiné přiblížili také program festivalu ZUŠKA? ZUŠKA! Tato v rámci republiky originální akce představující pestré spektrum činnosti základních uměleckých škol ve Zlínském kraji totiž rovněž vyvrcholí v pátek 16. května ve Zlíně.

Pokud jde o Festival muzejních nocí, nabídku na zajištění jeho jubilejního celonárodního zahájení dostal Zlínský kraj v létě minulého roku. „Tehdy finišovaly práce na dokončení komplexu 14I15 Baťova institutu. Jsem velmi rád, že se nám podařilo ve spolupráci s městem Zlín domluvit na všech potřebných náležitostech a můžeme být hostiteli této významné, prestižní a mezi lidmi mimořádně oblíbené akce. Pro Zlínský kraj je to opravdu výjimečná čest, protože se jedná o společensko-kulturní událost, která propaguje jak město, tak kraj,“ sdělil novinářům na tiskové konferenci Ladislav Kryštof, radní pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči. Zároveň prozradil, že Zlínský kraj má „dvě želízka v ohni“ v celonárodní soutěži Gloria Musaealis, a sice „projekt 14I15 Baťův institut“ v kategorii „Muzejní počin roku“ a „Expozici Princip Baťa. Dnes fantazie, zítra skutečnost“ v kategorii „Muzejní výstava roku 2013“.

Radní Kryštof je přesvědčen, že muzejní noci s atraktivním večerním programem v neméně atraktivním prostředí mnoha moderních i historických objektů na území celého regionu využije značné množství lidí. „Všude bude vstup zdarma, návštěvníci však budou moci dobrovolně přispět do pokladniček určených k podpoře sbírky na obnovu chaty Libušín. Více o programu muzejní noci zde: http://www.cz-museums.cz/web/festival_muzejnich_noci/titulni

O multižánrovém festivalu ZUŠKA? ZUŠKA!, který vyvrcholí přehlídkou „toho nejlepšího“ v Kongresovém centru ve Zlíně rovněž v pátek 16. května dnes novináře informoval krajský radní pro oblast školství, mládeže a sportu Petr Navrátil. „Jedná se v celorepublikovém kontextu o zcela unikátní projekt, kdy všech dvacet základních uměleckých škol zřizovaných Zlínským krajem připravilo program, v jehož rámci se široká veřejnost může seznámit s šíří aktivit a vysokou hodnotou toho, co dělají základní umělecké školy na poli hudební, výtvarné, dramatické a taneční výchovy,“ řekl radní Navrátil. Naznačil také určitou souvislost mezi festivalem muzeí a přehlídkou dovedností ZUŠ. „Je nutné, aby obecná vzdělanost šla ruku v ruce s kulturou, a je také nutné, aby byla celospolečensky doceněna role základních uměleckých škol. Jejich posláním není jen vychovávat špičkové umělce, to je jakási špička ledovce. Jde také o nezastupitelnou roli, jakou krajské ´zušky´ sehrávají při poskytování základů uměleckého vzdělávání od předškolního věku až k dospělosti,“ dodal Petr Navrátil.

Festival ZUŠKA? ZUŠKA! svou záštitou podpořil hejtman Stanislav Mišák (společně s náměstkem zlínského primátora Miroslavem Kašným). Více o programu zde: http://www.zuskazuska.cz/

Zpracovala: Helena Mráčková

13. 5. 2014

Sýkorová Dvorníková Gabriela