Krajské kolo soutěže Vesnice roku 2019 má vítěze. Je jí obec Ratiboř

24.6.2019
Krajské kolo soutěže Vesnice roku 2019 má vítěze. Je jí obec Ratiboř

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku letos získala obec Ratiboř z okresu Vsetín. Vyhlášení 25. ročníku této soutěže se uskutečnilo v pondělí 24. června v sídle Zlínského kraje.

„Smyslem soutěže je to, aby se lidé ve vesnici zastavili a ohlédli se, co se za ty roky, které tam žijí, změnilo k lepšímu. Aby si uvědomili, jaký potenciál vesnice má a ubezpečili se, že se v jejich vesnici dobře žije, aby to například motivovalo i lidi, kteří mění své trvalé bydliště a zjistí, že chtějí žít zrovna v oné vesnici. Člověk, když to prožívá každý den, tak si to vlastně neuvědomuje," uvedl Jan Pijáček, radní Zlínského kraje pro oblast řízení dotačních programů a cestovního ruchu.

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 8 obcí Zlínského kraje. Komise navštívila v minulém týdnu přihlášené obce, které se během 2 hodin před komisí mohly prezentovat svými rozvojovými dokumenty, investičními záměry, úspěšnými realizacemi, spolkovou činností, péčí o zeleň i krajinu obce apod.

„Při návštěvách obcí jsme viděli zodpovědné rozvojové a strategické dokumenty obcí, mnoho zrealizovaných užitečných projektů, úctu a pokoru k historii místa, osobnostem, energickou spolupráci a vzájemnou podporu napříč obecními spolky, ale i napříč generacemi. Viděli jsme, jak se v obcích Zlínského kraje dobře bydlí, ale hlavně krásně žije“ popsal předseda hodnotící komise a starosta obce Slavkov Libor Švardala, který je již druhým rokem v krajské hodnotitelské komisi.

Zlatá stuha byla udělena obci Ratiboř za strategické plánování, intenzivní přístup k obnově vesnice, za podporu vzniku a udržování lidových tradic a jejich prezentaci, aktivní a bohatý kulturní a společenský život a pestrou spolkovou činnost. Obec Ratiboř postupuje do celostátního kola soutěže. Ocenění budou předána zástupcům obcí na slavnostním předání ocenění krajského kola soutěže Vesnice roku 2019 ve vítězné obci.

„Nadšení našich lidí, ať už těch, kteří zajišťují spolkovou činnost nebo zabezpečují chod vesnice, je skutečně velké a myslím, že právě díky tomu jsme se dostali až sem. Nejvíce jsme pyšní na novou mateřskou školku, ale rozhodně tím nekončíme. Nyní plánujeme revitalizovat náves a doufám, že se nám to podaří, abychom mohli slavnostní převzetí ocenění Vesnice roku uspořádat již na novém,“ sdělil starosta vítězné obce Ratiboř Martin Žabčík.

Ocenění:
Zlatá stuha – za vítězství v krajském kole                                                           Obec Ratiboř, okres Vsetín
Oranžová stuha – za spolupráci obce a zemědělského subjektu             Obec Zašová, okres Vsetín

Speciální finanční ocenění Zlínského kraje obcím:
Diplom za moderní knihovnické a informační služby       Obec Rymice, okres Kroměříž
Diplom za vzorné vedení obecní kroniky                               Obec Podhradí, okres Zlín
Diplom za udržování lidových tradic                                       Obec Ratiboř, okres Vsetín

Další ocenění:
Diplom Zlatá cihla (kategorie B)                                    Obec Rymice, Komplex domu se službami
Diplom Zlatá cihla (kategorie C)                                    Obec Podhradí, Kaple sv. Zdislavy
Cena naděje pro živý venkov                                          Obec Vítonice, okres Kroměříž
•           za aktivní přístup spolků a místních organizací k volnočasovým aktivitám

Mimořádné ocenění krajské komise:
Mimořádné ocenění za podporu inovativních výukových přístupů a rozvoj školského zázemí – Obec Přílepy
Mimořádné ocenění za příkladný přístup při podpoře sportu – Obec Poličná

-mg-8235-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8240-foto-jiri-balat.jpg
-mg-8242-foto-jiri-balat.jpg

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.