Krajská tripartita žádá vládu o okamžité kroky ke skutečnému snížení cen energií a pohonných hmot

27.6.2022

ZLÍNSKÝ KRAJ – Aktuální situací na trhu práce, hospodařením krajských nemocnic i dopady zdražování na občany a podniky v regionu se zabývala krajská tripartita na své 82. plenární schůzi. Jednání Rady hospodářské a sociální dohody Zlínského kraje řídil hejtman Radim Holiš.

Účastníci tripartity vzali na vědomí zprávy o činnosti expertních komisí. Výstupy komise pro zdravotnictví v zastoupení náměstkyně Olgy Sehnalové přednesl vedoucí Odboru zdravotnictví krajského úřadu Karol Muránsky. Zprávu z komise pro dopravu prezentoval náměstek Radek Doležel a zprávu z ekonomické komise představil náměstek David Vychytil.

Tripartita se věnovala tématu sílícího sociálního napětí ve společnosti a obav občanů i firem z nárůstu cen energií. „Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody Zlínského kraje jednomyslně schválila usnesení, v němž my, členové delegací veřejné správy, zaměstnavatelů a odborových organizací, společně žádáme Vládu České republiky učinit okamžitě maximální kroky ke skutečnému snížení cen energií a pohonných hmot a snížení dopadu nákladů na občany, firmy a složky státu,“ sdělil hejtman Radim Holiš.

Podle informací ředitelky krajské pobočky Úřadu práce ČR ve Zlíně Miriam Majdyšové má v současné době Zlínský kraj třetí nejmenší nezaměstnanost v celé zemi. Momentálně v regionu pracuje dva a půl tisíce cizinců, mezi nimž jsou také Ukrajinci. Ty během uprchlické vlny pracovní trh nasál, aniž by o práci přišli domácí občané. Ve Zlínském kraji bylo vysoké zastoupení Ukrajinců už před válečným konfliktem.

Zástupkyně Krajské hospodářské komory ZK přiblížily web projektu Ministerstva práce a sociálních věcí „Predikce trhu práce“, který pomáhá předvídat vývoj personálních požadavků v jednotlivých oborech.

Zpracovala: Helena Mráčková

27. 6. 2022