Krajská rada schválila pravidla pro tzv. kotlíkové dotace

  15.9.2015

ZLÍNSKÝ KRAJ – Prostřednictvím tzv. kotlíkových dotací bude do konce roku 2017 realizována podpora domácnostem ve Zlínském kraji při výměně stávajících kotlů na pevná paliva na ekologičtější způsoby vytápění. Financování programu bude hrazeno z Operačního programu Životní prostředí administrovaného Ministerstvem životního prostředí. Jeho strukturu již schválila Rada Zlínského kraje.

„Nastavení tzv. kotlíkových dotací ve Zlínském kraji musí nejdříve projednat krajské zastupitelstvo na svém zasedání, které se uskuteční 23. září. Pak budou podmínky zaslány na Ministerstvo životního prostředí, resp. státní fond životního prostředí, a bude záležet na tom, jak rychle ministerstvo nastavení programu schválí. My jsme připraveni,“ uvedl Ivan Mařák, náměstek hejtmana Zlínského kraje odpovědný za životní prostředí, územní plánování a rozvoj venkova. Dále dodal, že schválení ministerstvem se dá očekávat nejdříve na konci letošního roku. Teprve pak budou moci koncoví uživatelé žádat o dotaci.

Podpora by měla být poskytována fyzickým osobám, majitelům rodinných domů z celého Zlínského kraje, kteří využívají jako zdroj tepla kotel na pevná paliva s ručním přikládáním. Tyto kotle budou moci být vyměněny za tepelné čerpadlo, kotel na pevná paliva splňující přísná pravidla na účinnost a nízké emise, plynový kondenzační kotel nebo kotel na biomasu. Součástí výměny bude moci být také kombinace nového zdroje tepla se solárně termickou soustavou pro přitápění nebo přípravu teplé vody. Podpora bude poskytována formou dotace, a to ve výši 70 – 85 % celkových uznatelných nákladů. Maximální výše celkových uznatelných nákladů je stanovena na 150 tisíc korun.

V první etapě tzv. kotlíkových dotací mají být do krajů zaslány 3 miliardy korun z celkových 9 miliard, se kterými se počítá. Pro Zlínský kraj je v prvním kole určeno 156 milionů korun z celkových 481 milionů na všechny tři výzvy, které mají být vyhlášeny do konce roku 2020.

 

Zpracoval: Jan Vandík

15. 9. 2015

Další informace:

Renata Škrobálková
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.skrobalkova@kr-zlinsky.cz

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap