Krajská rada podpořila pokračování cyklostezky Bečva – Vlára – Váh i rozvoj Baťova kanálu

  22.11.2022
Krajská rada podpořila pokračování cyklostezky Bečva – Vlára – Váh i rozvoj Baťova kanálu

ZLÍNSKÝ KRAJ – Přidělení dotací v oblasti cestovního ruchu schválili na svém pondělním jednání krajští radní. Jde o 30 milionů korun pro Sdružení obcí Hornolidečska na druhou etapu výstavby cyklostezky Bečva – Vlára – Váh mezi obcemi Lužná a Valašské Příkazy a 1 milion korun na rozvoj Baťova kanálu. Přidělení dotací musí ještě schválit také krajské zastupitelstvo, které se sejde v pondělí 12. prosince.

„Podpořili jsme výstavbu další části cyklostezky Bečva – Vlára – Váh, konkrétně úseku mezi Lužnou a Valašskými Příkazy. Důvodem jsou neustále se zvyšující náklady na realizaci cyklostezky a také to, že velký podíl nákladů je nepodpořitelný z dotačních zdrojů a bez naší finanční pomoci by sdružení obcí nemohlo stavbu cyklostezky vůbec realizovat,“ vysvětlil náměstek hejtmana Lubomír Traub, zodpovědný za cestovní ruch. Cyklostezka Bečva – Vlára – Váh je jednou ze čtyř dálkových tras Zlínského kraje definovaných Koncepcí rozvoje cyklistiky ve Zlínském kraji.

Druhá etapa, díky které se trasa cyklostezky prodlouží o více než 11 kilometrů, naváže na etapu první, dokončenou v loňském roce, na niž kraj poskytnul dotaci 12 milionů korun. Ta zahrnuje úsek od víceúčelového hřiště v Lužné do obce Ústí, kde se napojuje na cyklostezku Bečva. Cyklisté tedy mohou z Ústí pokračovat směrem na Vsetín a Valašské Meziříčí nebo na druhou stranu směrem na Velké Karlovice.

Celkové náklady na výstavbu druhé etapy činí 280 milionů korun. Na realizaci projektu se podařilo získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši 193,5 milionu korun. To je historicky nejvyšší částka získaná na výstavbu cyklostezky ve Zlínském kraji. Dálková mezinárodní cyklostezka Bečva – Vlára – Váh, zkráceně Bevlava, propojí po svém dokončení Zlínský kraj se slovenským regionem Pováží. Díky mírnému profilu trasy si ji užijí nejen aktivní cyklisté, ale i rodiny s dětmi či aktivní senioři.

Zlínský kraj má uzavřenu smlouvu se Sdružením obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě, na základě které se zavázal spolufinancovat rozvojové aktivity na zlínské straně Baťova kanálu. Dotaci 1 milion korun, kterou nyní odsouhlasili krajští radní, sdružení využije na pokrytí běžných provozních výdajů, výdajů spojených s údržbou a opravami cyklostezky a přístavišť a také na výměnu elektrocentrály na lodi Morava, kterou Zlínský kraj pořídil v roce 2008 pro potřeby sdružení.

Zpracoval: Jan Vandík

22. 11. 2022

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz    

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap