Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně zve návštěvníky do exotické krajiny Hany Mikulenkové

4. 3. 2022

Hana Mikulenková na výstavě představuje především obrazy z posledního roku z cyklu pojmenovaného příznačně FLOW. Abstrahovanou exotickou krajinu na těchto plátnech protínají proudy energie a světla. Vzniká tak obsah přítomnosti s odkazem na minulost a vzkazem do budoucnosti a jsou svým způsobem jakýmsi autorčiným deníkovým záznamem. Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 8. března v 17 hodin a k vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 5. června 2022.

Hana Mikulenková (*1985) patří k mladé generaci malířek. Absolvovala studia v ateliéru Ivana Csudaie na katedře malby a jiných médií na Vysoké škole výtvarných umení v Bratislavě (2005–2011). Po stážích v Brazílii, Řecku a Portugalsku byl pro její další umělecký vývoj podstatný pobyt na indonéském ostrově Bali, kde v letech 2017–2018 navštěvovala Institut umění v Denpasaru. Nyní žije a tvoří ve Vidči u Rožnova pod Radhoštěm.

„Krajina jako expresivní prožitek z barev a světla, vycházející z předem připraveného plánu, přesto i s ponechaným místem pro improvizaci a cit. Tak by se dala ve zkratce vystihnout tvorba Hany Mikulenkové,“ přibližuje kurátor výstavy Ivan Bergmann z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně. Stěžejní se pro autorku stal její opakovaný pobyt na indonéském Bali. Inspiraci našla nejen ve zdejší bohaté fauně a flóře, ale i v samotném moři. Sleduje neustálé proměny přírody, která je pro ni metaforou života a svobody. Symbolicky často ztvárněnou motivem ptáka.

 „Mikulenková je vlastně velká romantička, která pracuje se symbolikou odkazující ke křehkosti a ženskosti. Tento přístup pak staví do kontrastu se silnou expresí. Různě tak kombinuje jemné pastelové barvy s těmi fluorescentními a třpytivými. Její gestický malířský rukopis postavený na postupném vrstvení je zbaven přílišné popisnosti a blíží se abstrakci. Patrný je zde i vliv street artu, který se odráží v užití sprejových barevných ploch i prací s písmem a slovy, které autorka do obrazů někdy ukrývá,“ doplnil Ivan Bergmann.

Výstava FLOW Hany Mikulenkové volně zapadá do cyklu projektů, sledujících malířské přístupy k barvě samotné a vůbec tvorbu autorů spojených se Zlínským krajem.

K výstavě jsou plánovány také komentované prohlídky, s její autorkou se uskuteční v úterý 5. dubna v 17 hodin a s kurátorem pak v úterý 3. května v 17 hodin.

Autorka Hana Mikulenková se také rozhodla svou činností podpořit Ukrajinu a na vernisáži bude nabízet k prodeji grafické listy, z limitované a nelimitované série, které vznikly převážně v zahraničí. Celý výtěžek půjde na konto Člověka v tísni.

Více informací na www.galeriezlin.cz

 

Kontakt:

Mgr. Šárka Michalíková

Public relations

Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

 

Alena Babicová

PR manažerka

Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

14|15 Baťův institut, příspěvková organizace

hana-mikulenkova-foto-klara-stojanovicova.jpg
hana-mikulenkova-banner.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap