Krajská galerie představí dílo Dominika Feye, stavitele na přelomu doby

12. 5. 2022

Výstava v grafickém kabinetu Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně seznámí návštěvníky s tvorbou architekta a stavitele Dominika Feya, který na přelomu 19. a 20. století zrealizoval řadu staveb ve Zlínském a Jihomoravském kraji. K vidění bude ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU do 31. července.

Dominik Fey (1863– 1950), který v letech 1882–1889 studoval pod vedením Josefa Schulze, Jana Kouly a Jiřího Pacolda na ČVUT v Praze, si v roce 1895 založil v Uherském Hradišti vlastní architektonickou kancelář. Jeho autorská tvorba se pohybovala od práce s historizujícími slohy až po vlivy moderny a secese. Navrhoval občanské, obytné, sakrální, ale i průmyslové stavby. Zároveň realizoval mnoho budov jako stavitel. Zejména v závěru své kariéry se věnoval i obnovám historické architektury.

„Přestože se Fey zapsal do vzhledu mnoha obcí a měst, není veřejností téměř znám. To by tato výstava chtěla alespoň trochu změnit. K vidění budou dosud nikdy nevystavené archivní dokumenty, plány a fotografie. Z důvodu citlivosti materiálů nemůžeme dokumenty vystavovat déle než jeden měsíc, i proto se bude výstava v jejím průběhu proměňovat,“ pozval na výstavu její kurátor Ivan Bergmann z Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně.

Mezi jeho nejznámější díla patří měšťanská škola ve Zlíně (1897, později krajská knihovna, dnes Zlínský klub 204), která byla ve své době nejhonosnější budovou a symbolizuje konec éry starého Zlína před baťovským rozvojem. K dalším stavbám patří radnice v Napajedlech (1904) či dvojice bytových domů na Palackého náměstí v Uherském Hradišti (1895). Feyův vlastní dům Na tůni (1906), který v sobě reflektoval i autorovu lásku k lidovému folkloru, byl v roce 1984 zbourán. Zachovány z něj byly pouze keramické mozaiky od Jano Köhlera, s kterým dlouhodobě spolupracoval, dodatečně osazené na fasádě Slováckého muzea. Mezi poslední Feyovy realizace patří spolkový dům Orla v Buchlovicích (1930), kde se zároveň podílel na úpravách zámeckého interiéru a zahrad, neboť proslul i jako znalec barokní architektury.

Návštěvníci se mohou těšit také na komentovanou prohlídku s kurátorem výstavy v úterý  7. června v 17 hodin.

Výstava se koná při příležitosti 700 let města Zlína. Vznikla ve spolupráci se Státním okresním archivem Uherské Hradiště, Státním okresním archivem Zlín a Slováckým muzeem v Uherském Hradišti.

Více informací na www.galeriezlin.cz

Popiska fotografie: Měšťanská škola ve Zlíně, 1897, SOkA Uherské Hradiště

Kontakt:

Mgr. Šárka Michalíková

Public relations

Tel: 733 162 977, e-mail: sarka.michalikova@galeriezlin.cz

Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně

14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Alena Babicová