Kraj zve veřejnost k ocenění mistrů tradičních řemesel i lidových obyčejů v roce 2022

  30.9.2021
Kraj zve veřejnost k ocenění mistrů tradičních řemesel i lidových obyčejů v roce 2022

 

ZLÍN – Nedlouho poté, co představitelé Zlínského kraje 7. září v uherskohradišťské Redutě vyhlásili letošní držitele titulu Mistr tradiční rukodělné výroby, schválili krajští radní výzvu k předkládání nominací na toto ocenění i v příštím roce. Současně odsouhlasili také výzvu k předkládání návrhů na zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Zlínského kraje.

„Titulem Mistr tradiční rukodělné výroby chceme propagovat osobnosti, které dokonale ovládají postupy a technologie tradiční rukodělné výroby a přiměřeně svým možnostem tyto dovednosti předávají i budoucím generacím,“ řekla radní Zlínského kraje pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.

Podobný je i význam druhé vyhlášené výzvy – na zápis do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury: „Hlavním účelem je ochrana a zachování nemateriálního kulturního dědictví, jako jsou například různé zvyky, obyčeje, tance a podobě. Neznámějšími jsou např. Jízda králů na jihovýchodní Moravě, Sólový mužský tanec verbuňk nebo Tradiční hody s právem,“ objasnila radní Fišerová.

Na seznamu nemateriálních statků lidové kultury se mohou ocitnout rovněž specifické technologické postupy, které jsou jedinečné právě pro území Zlínského kraje. „Z této kategorie už zde figuruje například Ruční výroba drobného textilního kvítí z rodinné dílny Marie Skrežinové ze Zlechova nebo Technologie ručního tkaní gobelínů, tapisérií, koberců a jejich restaurování v Moravské gobelínové manufaktuře ve Valašském Meziříčí,“ doplnila Romana Habartová, vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu.

Návrhy do obou vyhlášených výzev mohou občané, města a obce i zástupci odborných institucí podávat do 28. února 2022 na adresu Slováckého muzea v Uherském Hradišti – Centra péče o tradiční lidovou kulturu.

 

Podrobnosti jsou zveřejněny na webu Zlínského kraje.

 

Zpracovala: Helena Mráčková

 

 

30. 9. 2021

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap