Kraj získal ocenění za modernizaci úložiště digitální zdravotnické dokumentace

  23.10.2020
Kraj získal ocenění za modernizaci úložiště digitální zdravotnické dokumentace

ZLÍNSKÝ KRAJ – Rozvoj a modernizace krajského digitálního úložiště PACS snímků, umožňujícího archivaci a sdílení digitální zdravotnické obrazové dokumentace v nemocnicích, byly předmětem projektu, který v loňském roce realizoval Zlínský kraj. Nyní za něj od České asociace manažerů informačních technologií Cacio obdržel ocenění za vítězný IT projekt roku 2019.

„Zlínský kraj provozoval krajské digitální úložiště, které sloužilo nemocnicím jako společný sdílený archiv, již od roku 2013. Za tu dobu však došlo k jeho technickému a morálnímu zastarání a současně také k několikanásobnému nárůstu počtu vyšetření zobrazovacími metodami v krajských nemocnicích. Původní řešení přestávalo kapacitně i rychlostně vyhovovat aktuálním potřebám nemocnic, a proto jsme přistoupili k jeho rozšíření a modernizaci,“ uvedl hejtman Jiří Čunek a dodal: „Prestižní ceny manažerů z oboru informačních technologií si velmi vážíme a vnímáme ji nejen jako ocenění Zlínského kraje a krajských nemocnic, ale také dodavatele řešení, kterým je společnost OR-CZ spol. s r.o.“

Rozšíření a modernizace spočívala především v navýšení kapacity sdíleného archivu, výměně hardwaru v infrastruktuře řešení a navýšení kapacity a rychlosti přenosu dat obrazové zdravotnické dokumentace. Dále bylo řešení rozšířeno o zabezpečené sdílení obrazové dokumentace prostřednictvím webových technologií, o produkt Dr. Sejf pro bezpečnou a šifrovanou výměnu jakékoli zdravotnické dokumentace a také o moderní softwarový klinický prohlížeč s přímým přístupem do sdíleného archivu. Nově systém umožňuje rovněž vzdálený zabezpečený přístup ke snímkům.

Systém krajského digitálního úložiště přispívá ke zrychlení vzájemného sdílení výsledků vyšetření mezi jednotlivými nemocnicemi a umožňuje také zpřesnění diagnostického procesu u pacientů, především v možnosti porovnávat nové nálezy s dalšími, pořízenými v minulosti na jiných pracovištích. U pacientů je přínosem eliminace možnosti duplicitních vyšetření ve více zdravotnických zařízení, což vede jak k úspoře nákladů na straně zdravotnického zařízení, tak k ochraně zdraví na straně pacienta, například z důvodu snížení ozáření při opakovaných vyšetřeních.

Modernizace systému včetně zajištění technické podpory díla ze strany dodavatele na dobu dalších 6 let přišla celkově na 18,912 milionu korun. Kraj na ni využil dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši přesahující 13 milionů korun.

 

23. 10. 2020

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Úterý ---
  • Středa 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Čtvrtek ---
  • Pátek ---
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap