Kraj zakoupil tři nové vozy pro zdravotnickou záchrannou službu

10.9.2013
Kraj zakoupil tři nové vozy pro zdravotnickou záchrannou službu

ZLÍN - Tři nové sanitní vozy Škoda Yeti zakoupené z prostředků Zlínského kraje byly dnes předány do užívání Zdravotnické záchranné službě Zlínského kraje, tedy příspěvkové organizaci, jejímž je kraj zřizovatelem. Slavnostní akt se uskutečnil za přítomnosti hejtmana Stanislava Mišáka, jeho náměstka pro zdravotnictví Lubomíra Nečase, radní Taťány Nersesjan a dalších hostů.

Dodávka sanitních vozidel kategorie SUV je součástí procesu optimalizace přednemocniční neodkladné péče a rozšíření počtu výjezdových základen na území Zlínského kraje.

Kraj má v současné době v regionu 13 výjezdových pracovišť, z toho devět již bylo zásadním způsobem modernizováno. „V rozmisťování výjezdových stanovišť se snažíme držet dynamiku tak, aby celý kraj byl zdravotnickou záchrannou službou dobře pokrytý. Samozřejmě auta a přístroje jsou velmi důležité, a proto v tomto směru kraj významně investuje, ale zdravotnická záchranná péče záleží také na lidech,“ řekl hejtman Stanislav Mišák. Proto požádal ředitele Zdravotnické záchranné služby Josefa Valentu, aby všem pracovníkům tlumočil jeho poděkování a uznání za službu, kterou pro společnost vykonávají.

„Vozy jsou opravdu dobře vybavené a jsou mnohem flexibilnější, i když nemají lůžko. V době, kdy celkově ubývá lékařů na záchranné službě, je velkou výhodou, že se lékař stává daleko pohyblivějším a dostane se rychleji k ošetření většího počtu nemocných,“ uvedl náměstek hejtmana Lubomír Nečas.

O víceúrovňovém setkávacím systému neboli systému Randez-Vous (RV) promluvil také ředitel záchranné služby Zlínského kraje Josef Valenta. „Podstatou je ošetření pacienta lékařem v místě události a jeho následný transport do nemocnice výjezdovou skupinou rychlé zdravotnické pomoci ve složení zdravotnický záchranář a řidič – záchranář. Lékař tedy zůstává k dispozici v dané oblasti a může hned spolupracovat s jinou výjezdovou skupinou rychlé zdravotnické pomoci. Pokud je při převozu pacienta do nemocnice do nemocnice nutná péče lékaře, jedou obě vozidla do nemocnice společně, přičemž lékař poskytuje pacientovi přednemocniční neodkladnou péči ve velké sanitce. Těchto případů je však méně než patnáct procent z celkového počtu zásahů,“ vysvětlil ředitel Valenta.

Zpracovala: Helena Mráčková

10. 9. 2013

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161

Fotografie č. 2 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 3 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 4 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 5 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 6 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 7 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 8 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 9 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 10 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 11 (foto: Petr Zákutný)
Fotografie č. 12 (foto: Petr Zákutný)

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.