Kraj vloni téměř 18 miliony podpořil dobrovolné hasiče

19.6.2018
Kraj vloni téměř 18 miliony podpořil dobrovolné hasiče

ZLÍNSKÝ KRAJ – Programovými dotacemi v celkové výši 2,173 milionu korun podpořil vloni Zlínský kraj dobrovolné hasiče při modernizaci požární techniky a pořízení věcných prostředků požární ochrany. Vyplývá to z vyhodnocení dotačního programu, s nímž se seznámili krajští radní. O dotace si mohly zažádat všechny obce Zlínského kraje, které zřizují jednotku sboru dobrovolných hasičů.

„Cílem této naší podpory je zvýšení akceschopnosti jednotek požární ochrany obcí, tak aby bylo zabezpečeno plošné pokrytí území celého kraje," sdělil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Ze strany obcí bylo podáno celkem 30 žádostí, po kontrole a vyhodnocení jich bylo podpořeno 27, z toho 1 obec nakonec dotaci nevyužila.

Dotace od kraje mohly obce využít na nákup, technické zhodnocení nebo opravu zásahové požární techniky či na nákup nebo modernizaci stávajících věcných prostředků požární ochrany pro své jednotky sboru dobrovolných hasičů.

Díky tomu tak mohli například v Roštění, Návojné nebo Malé Bystřici nakoupit plovoucí čerpadla, v Bystřici pod Hostýnem a Ratiboři pořídit dýchací techniku či v Rožnově pod Radhoštěm přistoupit k opravě cisternové automobilové stříkačky.

Kromě programových dotací přispěl vloni Zlínský kraj obcím také indiviudálními dotacemi ve výši 13,1 milionu korun na nákup celkem 37 dopravních automobilů a 4 cisternových automobilových stříkaček, a to v rámci spolufinancování programu Ministerstva vnitra-generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Částkou 2,5 milionu korun kraj navíc podpořil také Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, konkrétně akce a činnost okresních sdružení, konání Mistrovství ČR v požárním sportu mládeže a účast týmů na hasičské olympiádě v rakouském Villachu.

Zpracoval: Jan Vandík

18. 6. 2018