Kraj ve filmu a literatuře

Zlínský kraj vždy byl a stále je oblíbeným místem filmařů. Je to i díky tomu, že firma Baťa založila v 30. letech minulého století ve Zlíně filmové ateliéry. Původně zde byly natáčeny snímky propagující značku Baťa, postupem času zde ale začaly vznikat také hrané filmy, zejména pro děti a mládež.

V poslední době se úspěšně daří vrátit Zlín a Zlínský kraj na mapu filmového průmyslu. Filmové vzdělání nabízí Creative Hill College a Fakulta multimediálních komunikací UTB Zlín.

V kraji také pro filmaře funguje filmová kancelář ZLÍN FILM OFFICE, která svou činnost zahájila v roce 2016 a nabízí pomocnou ruku produkcím všech typů a velikostí, a to zejména v oblastech produkce, orientace v regionálních pobídkách, volbě lokací, medializaci, výběru regionálních dodavatelů nebo při jednání s místními úřady a institucemi.

Ve Zlínském kraji vznikl pod záštitou ZLÍN FILM OFFICE unikátní projekt spojující obce, které chtějí pomáhat filmovým štábům. Tato města označená logem Filmová obec jsou připravena:

1. Poskytovat zábory pro filmové štáby zdarma.
  2. Podílet se na svozu odpadu z místa natáčení.
  3. Propojit filmaře s městskou policií, hasiči a záchranou službou – podpořit jejich součinnost s filmovým štábem.

Víte, že se ve Zlínském kraji natáčely tyto známé filmy a seriály?

Fotogalerie momentů z natáčení nejnovějších snímků

další fotogalerie »

Na různých místech ve Zlínském kraji se odehrává děj několika slavných literárních děl

Se Zlínským krajem je spjata i řada pověstí a legend, mezi ty nejznámější patří:

• O králi Ječmínkovi (Chropyně)
  • Tataři pod Hostýnem
  • O sirotkovi z Radhoště
  • Pověst o čertovi (Pulčínské skály)

Víte o dalších zajímavostech z této oblasti? Podělte se o ně s námi na jsmezlinskykraj@kr-zlinsky.cz!

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.