Kraj uspořádal pro neziskové organizace seminář o EET a veřejné službě

27.6.2017
Kraj uspořádal pro neziskové organizace seminář o EET a veřejné službě

ZLÍNSKÝ KRAJ – Seminář určený neziskovým organizacím, který byl zaměřen na problematiku elektronické evidence tržeb (EET) a veřejné služby, uspořádal dnes ve svém sídle Zlínský kraj. Cílem semináře bylo seznámit přítomné s praktickým uplatňováním a fungováním EET v oblasti neziskových organizací a také tím, co těmto organizacím může přinést veřejná služba.

V části věnované elektronické evidenci tržeb byli zástupci neziskových organizací ze strany Finančního úřadu pro Zlínský kraj seznámeni se základním systém fungování EET včetně informací o tom, koho a jakých činností se přímo týká, které tržby podléhají evidenci a které naopak ne, dále se hovořilo o fungování elektronické aplikace EET, náležitostech účtenek i dalších věcech.

„Systém EET v oblasti neziskového sektoru má svá určitá specifika, proto jsem moc ráda, že jsme zástupcům neziskových organizací mohli zprostředkovat prezentaci o všech důležitých aspektech EET, během které se mohli zeptat na všechno, co je zajímá a co jim třeba není úplně jasné," uvedla radní Zlínského kraje pro sociální záležitosti, neziskový sektor a rodinnou politiku Michaela Blahová, která dnešní seminář zahájila. Její slova doplnil předseda Výboru pro nevládní organizace a neziskový sektor Zastupitelstva Zlínského kraje Michal Dvouletý, který ujistil, že kraj se tomuto i podobným tématům bude věnovat i na dalších seminářích.

Ve druhé části programu představil Pavel Pinďák z krajské pobočky Úřadu práce ČR ve Zlíně základní informace o tzv. veřejné službě. Tou se rozumí pomoc obcím i jiným subjektům při zlepšování životního prostředí, udržování čistoty ulic, pomoci v oblasti sociální péče aj. Veřejná služba je vykonávána osobami v hmotné nouzi a osobami vedenými v evidenci uchazečů o zaměstnání. Podle novely zákona by na ni měli chodit lidé, kteří jsou déle než půl roku bez práce, aby se jim nesnížil příspěvek na živobytí. Pokud pak odpracují přes 30 hodin měsíčně, přivydělají si. Jedním z organizátorů veřejné služby mohou být právě neziskové organizace. Na semináři se tak jejich zástupci dozvěděli, jak v případě zájmu o zřízení veřejné služby postupovat, kam se obrátit, jaké jsou podmínky atd.

„Co se týče veřejné služby, velmi bych se přimlouvala za to, aby neziskové organizace, pokud na to mají prostor, přijímaly pracovníky v rámci veřejné služby a pomáhaly tak nabízet náplň práce dlouhodobě nezaměstnaným, a to i proto, že tato forma spolupráce může být velkým přínosem také pro organizace samotné," sdělila Michaela Blahová.

Zpracoval: Jan Vandík

27. 6. 2017