Kraj uspořádal konferenci věnovanou rizikovému chování předškolních dětí

7.10.2015
Kraj uspořádal konferenci věnovanou rizikovému chování předškolních dětí

ZLÍNSKÝ KRAJ – Jak zvládat projevy zvýšené agresivity dětí v mateřských školách, čím je rizikové chování předškoláků způsobeno a jak mu předcházet, to bylo hlavní téma III. ročníku krajské konference věnované této problematice. Akci pro ředitele a pracovníky mateřských škol uspořádal Odbor školství, mládeže a sportu Krajského úřadu Zlínského kraje pod záštitou radního Petra Navrátila.

„Protože prevence rizikového chování dětí podobně jako třeba bezpečný internet patří k aktuálním tématům současnosti, kraj se snaží už i vůči mateřským a základním školám plnit úlohu metodického vedení a být nápomocen při předávání informací a dobré praxe. V podobně zaměřených akcích, kde nabízejí své zkušenosti odborníci, proto budeme pokračovat,“ řekl při zahájení konference radní pro školství a mládež Petr Navrátil.

Příčiny zvýšené agresivity předškolních dětí vysvětlila psychoterapeutka Zuzana Netočná. „Agrese není pouze negativní věcí, je to projev vitální síly člověka a má svůj základ v pudu sebezáchovy. Avšak může také velmi ubližovat a omezovat svobodu druhého. Proto je potřebné s výrazně agresivními dětmi pracovat a zařadit do terapie celý rodinný výchovný systém,“ řekla Zuzana Netočná.

Preventivní aktivity a zkušenosti s danou problematikou prezentovaly lektorky Lenka Skácelová, Kamila Nováková a Andrea Hradilová.

Účastníci konference se shodli na tom, že velký vliv na nárůst agresivity malých dětí má pasivní televizní nebo počítačová zábava. Zejména některé typy elektronických her jsou velmi návykové a způsobují napětí. To pak v kombinaci s nezájmem ze strany matek malých dětí, jejich únavou nebo nedostatkem času často vede k deprivaci dětí. Rovněž příliš ochranářská a přehnaně tolerantní výchova, kdy dětem nejsou jasně stanovené mantinely, zapříčiňuje výchovné problémy. Samozřejmě i špatný příklad v rodině sehrává nemalý vliv. Psychologové vědí, že agresivní děti jsou často samy obětí agresivního chování.

Zpracovala: Helena Mráčková

7. 10. 2015

Renata Škrobálková
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.skrobalkova@kr-zlinsky.cz

Fotografie č. 2 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 3 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 4 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 5 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 6 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 7 (foto: Jan Vandík)

• podatelna@kr-zlinsky.cz

Odkazy

Právní poradna - linka 199  |  Bezkorupce ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje zlk.neziskovka.cz - neziskové organizace ve Zlínském kraji Průmyslová zóna Holešov Jednotné územní plány a územně analytické podklady Inovace - Inovační portál Zlínského kraje Technologické inovační centrum Zlínský kraj - Východní Morava Energetická agentura Poradenská aplikace pro žáky středních a základních škol Program rozvoje obcí – aplikace OBCEPRO Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o.