Kraj uspěl s žádostmi o evropské dotace a začne realizovat tři velké investice v kultuře za téměř 340 milionů korun

  8.8.2018
Kraj uspěl s žádostmi o evropské dotace a začne realizovat tři velké investice v kultuře za téměř 340 milionů korun

ZLÍN - S třemi mimořádně investičně náročnými projekty v oblasti kultury uspěl Zlínský kraj při čerpání peněz z Integrovaného operačního programu. „Díky dobře připraveným žádostem získá Zlínský kraj evropské dotace v nebývale velkém objemu, kdy náklady na realizaci každého z těchto tří projektů nejdou pod sto milionů korun. Je to historický úspěch, že se nyní můžeme pustit do investic v tak velkém objemu financí," informoval radní Miroslav Kašný zodpovědný za kulturu a památkovou péči.

„Dostali jsme v těchto dnech potěšující informaci, že námi předložené projekty uspěly. Jedná se o revitalizaci národních kulturních památek Velké Moravy v lokalitě Uherské Hradiště – Staré Město – Modrá; dále je to obnova dlouhodobě chátrajících budov hospodářského dvora v areálu tvrze v Rymicích a konečně i zachování a rozvoj památky připomínající osud pasekářské osady Ploština," řekl radní Miroslav Kašný.

Finanční náklady těchto jednotlivých akcí se pohybují v rozmezí od 100 do 120 milionů korun a dotace bude Zlínský kraj čerpat z druhého kola výzvy Integrovaného operačního programu týkající se zkvalitnění muzejních expozic.

„Máme velkou radost z toho, že konečně může být zahájena dlouhodobě zamýšlená revitalizace národních kulturních památek Velké Moravy, protože současná podoba neodpovídá zcela výjimečnému významu tohoto místa. Měl by zde vzniknout prostor pro relaxaci a zastavení, kdy se návštěvník přenese o řádku století zpět," komentovala schválení projektu Slováckého muzea Uherské Hradiště vedoucí odboru kultury a památkové péče krajského úřadu Romana Habartová.

V současné době jsou díky Integrovanému operačnímu programu, a tedy s výrazným přispěním evropských dotací, ve Zlínském kraji již realizovány tyto projekty zacílené na zlepšování podmínek muzeí či kulturních institucí:

  • Vybudování komplexního depozitního centra v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně (za 7,3 milionu korun, kdy jde o zkvalitnění podmínek k uložení, zpřístupnění a ochraně knihovního fondu).
  • Vybudování otrokovického depozitáře pro Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně (za 6,8 milionu korun s cílem zlepšit zabezpečení objektu a klimatických podmínek pro uchování sbírek, ale také pro identifikaci a inventarizaci předmětů, manipulaci v depozitáři a dovybavení konzervátorských dílen).
  • Revitalizace budov a expozic Muzea Kroměřížska (za 35 milionů korun – ve čtyřech      etapách, dvě jsou již hotovy).

Kromě těchto velkých projektů z evropských dotací realizuje Zlínský kraj čistě z vlastního rozpočtu celou řadu neméně významných akcí na zachování kulturního dědictví regionu a bude v tomto trendu pokračovat i v příštím roce. „Pro rok 2019 připravujeme deset až dvanáct akcí v objemu 50 milionů korun, které chceme zahrnout do návrhu rozpočtu. Jedná se například o vzdělávací a výzkumné středisko ve Hvězdárně ve Valašském Meziříčí, opravy na zámku ve Vsetíně, výměnu oken na hradě v Malenovicích a o další záměry," sdělil Miroslav Kašný.

Zpracovala: Helena Mráčková

8. 8. 2018

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 606 369 686

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.