Kraj spouští nový dotační program pro lékaře. Dotace lze čerpat na vybavení ambulancí

  25.10.2022
Kraj spouští nový dotační program pro lékaře. Dotace lze čerpat na vybavení ambulancí

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajští radní schválili nový dotační program na podporu dostupnosti primární péče a dětské psychiatrické péče na území Zlínského kraje. Jedná se o podporu zřizování praxí tam, kde došlo k jejich předchozímu uzavření bez náhrady nebo tam, kde je oznámeno ukončení činnosti. Hejtmanství tím současně reaguje na nepříznivou věkovou strukturu praktických lékařů pro dospělé, praktických lékařů pro děti a dorost, ambulantních dětských psychiatrů a zubních lékařů. O podporu určenou na vybavení ambulancí mohou zájemci žádat od 21. 11. 2022 do 31. 8. 2026, nebo do vyčerpání finanční alokace Programu.

Výše dotace bude činit maximálně 70 procent uznatelných nákladů. Praktičtí lékaři si mohou zažádat až o 250 tisíc korun, zubaři o 500 tisíc korun a ambulantní dětští psychiatři o 150 tisíc korun. Kraj na tříletý program vyčlenil zatím 3 miliony korun. Podmínkou pro žadatele je udržitelnost praxe po dobu 15 let v systému zdravotního pojištění a podílení se na lékařské pohotovostní službě v kraji.

„Věková struktura lékařů v primární péči je v kraji alarmující, šestašedesát procent praktických lékařů je starších padesáti let, v řadě míst je to výrazně více nad touto hranicí. Ukončení praxí bez náhrady je pro pacienty i dotčený region obrovský problém a nejistota. Pacienti jsou totiž nuceni obvolávat desítky lékařů, aby je vzali do péče, problém tím vzniká i zaměstnavatelům,“ vysvětlila Olga Sehnalová, náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví.

Systém generační obměny zdravotníků je podle ní ze strany státu naprosto nedostatečný. „Jde o dlouhodobě přehlížené, nicméně zcela zásadní téma, které nelze ignorovat. Proto musíme bez ohledu na stát na situaci reagovat i my, jako kraj, pokud nechceme pouze přihlížet rozpadu primární péče. Potřeba ošetřit pacienty se omezením dostupnosti nesníží, ale o to více zatíží jak zbytek ambulancí, tak nemocnice. Podáváme tímto programem pomocnou ruku státu a zdravotním pojišťovnám, které jsou primárně odpovědně za síť zdravotnických zařízení v České republice. Pokud ale pojišťovny nemají s kým péči pro své klienty nasmlouvat, dostupnost sítě má trhliny, na které doplácejí v první řadě pacienti,“ dodala Olga Sehnalová.

25. 10. 2022

⬛ Kontakt pro média:

Soňa Ličková

tisková mluvčí Zlínského kraje

577 043 190, 602 671 376

sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap