Kraj soustředil data týkající se života Romů v regionu

2.3.2017
Kraj soustředil data týkající se života Romů v regionu

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zprávu o stavu romské menšiny v kraji za rok 2016 projednala Rada Zlínského kraje v rámci bodu „různé" na svém posledním únorovém zasedání.

„Úřad vlády České republiky každý rok oslovuje jednotlivé kraje s žádostí o zpracování materiálu o stavu romské menšiny. Podklady ke zpracování této zprávy zasílají městské úřady obcí s rozšířenou působností, úřady práce, Policie České republiky i příslušné odbory krajského úřadu – například odbor sociální či školský. Tyto dílčí informace potom do souhrnného materiálu zpracovává krajská koordinátorka romských poradců. Cílem je soustředit konkrétní příklady dobré i špatné praxe v oblasti romské integrace, které mohou ovlivnit koncepční řešení situace Romů v České republice," sdělila radní Michaela Blahová, zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.

Podle kvalifikovaného odhadu žije na území Zlínského kraje 2 464 osob, které se hlásí k romské národnosti. „Při tomto dohadu se vychází z údajů, které poskytla jednotlivá města, avšak lze předpokládat, že v regionu žije mnohem víc Romů, než je uváděno. Nejvíc občanů romské národnosti hlásí Vsetín (600), dále Kroměříž (530) a Valašské Meziříčí (300)," dodala radní.

Romské integraci se mimo krajskou koordinátorku na kraji věnují také romští poradci na městských úřadech a neziskové organizace působící ve Zlínském kraji, jejichž seznam je uveden ve zprávě, která je zveřejněna na webových stránkách Zlínského kraje.

Zpracovala: Helena Mráčková

2. 3. 2017