Kraj přispěje na památník, který připomene návštěvu Jana Pavla II. na Velehradě

11.2.2020
Kraj přispěje na památník, který připomene návštěvu Jana Pavla II. na Velehradě

ZLÍNSKÝ KRAJ – Památník, který bude připomínkou návštěvy papeže Jana Pavla II. na Velehradě v dubnu 1990, plánuje vybudovat obec Tupesy. Zlínský kraj jí na to finančně přispěje. Krajští zastupitelé schválili přidělení dotace obci ve výši 500 tisíc korun.

„Papež Jan Pavel II. navštívil Velehrad 22. dubna 1990. Na Velehradě, ani v okolí však doposud neexistuje připomínka této významné události. Přitom návštěva svatého otce téměř bezprostředně po sametové revoluci nebyla pouze událostí náboženskou, ale byla naprosto mimořádným impulzem pro směřování naší budoucnosti jak na domácím, tak mezinárodním poli. Je proto dobře, že zde taková připomínka vznikne a my ji finančně podpoříme,“ uvedl hejtman Zlínského kraji Jiří Čunek.

„Památník chceme vybudovat poblíž místa přistání Jana Pavla II. v místě těsně vedle stávající cyklostezky Jana Pavla II. vedoucí z Tupes na Velehrad. Poblíž těchto míst se při Dnech lidí dobré vůle a pravidelné celonárodní pouti nachází parkoviště pro návštěvníky a zastávka hromadné dopravy. Vznikne zde současně také klidové odpočinkové místo, které se stane příjemnou zastávkou na tradiční poutní trase využívané poutníky mířícími na Velehrad,“ informoval starosta obce Tupesy Oldřich Vávra.

Památník bude zhotoven v podobě žulové stély s doplňky z litého kovu. Umělecky jej zpracuje i nainstaluje akademický sochař Otmar Oliva.

Zpracoval: Jan Vandík

11. 2. 2020