Kraj přislíbil finančně podpořit pokračování cyklostezky Bečva – Vlára – Váh

  11.4.2022
Kraj přislíbil finančně podpořit pokračování cyklostezky Bečva – Vlára – Váh

Částkou 30 milionů korun přislíbil Zlínský kraj spolufinancovat stavbu dalšího úseku cyklostezky Bečva – Vlára – Váh, konkrétně úseku mezi obcemi Lužná a Valašské Příkazy. Její trasa se tím má prodloužit o více než 11 kilometrů. Cyklostezka po svém dokončení propojí Zlínský kraj se slovenským regionem Pováží.

ZLÍNSKÝ KRAJ – Druhou etapu výstavby cyklostezky Bečva – Vlára – Váh mezi obcemi Lužná a Valašské Příkazy přislíbil finančně podpořit Zlínský kraj. Stavba 11,4 kilometru dlouhého úseku by měla začít ještě letos, připravuje ji Sdružení obcí Hornolidečska.

„Předseda Sdružení obcí Hornolidečska se na nás obrátil s žádostí o dotaci ve výši 30 milionů korun. Důvodem jsou neustále se zvyšující náklady na realizaci cyklostezky a také to, že velký podíl nákladů je nepodpořitelný z dotačních zdrojů. Žádost jsme projednali s kolegy na Radě Zlínského kraje a chceme ji podpořit z rozpočtu na příští rok. Kromě toho má Sdružení obcí Hornolidečska podánu žádost do krajského programu na podporu obnovy venkova ve výši 21,6 milionu korun. O přidělení této dotace budeme rozhodovat začátkem května. Do tohoto projektu už bylo vloženo mnoho energie, úsilí i financí, a pokud jej nepodpoříme, úplně jej zastavíme. Navíc přidělená dotace od státu přesahující 180 milion korun se už do našeho území nebude opakovat. To jsou závažné důvody, kdy kraj musí pomoci i nad rámec svého finančního komfortu,“ sdělil hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Druhá etapa výstavby cyklostezky Bečva – Vlára – Váh naváže na první etapu dokončenou v loňském roce, na niž kraj poskytnul dotaci 12 milionů korun. Ta zahrnuje úsek od víceúčelového hřiště v Lužné do obce Ústí, kde se napojuje na cyklostezku Bečva. Cyklisté tedy mohou z Ústí pokračovat směrem na Vsetín a Valašské Meziříčí nebo na druhou stranu směrem na Velké Karlovice.

Celkové náklady na výstavbu druhé etapy cyklostezky činí 270 milionů korun. Na realizaci projektu se už vloni podařilo získat dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury ve výši 183,5 milionu korun. To je historicky nejvyšší částka získaná na výstavbu cyklostezky ve Zlínském kraji. „S ohledem na nárůst cen, který nikdo nepředpokládal, zůstává i přesto na obcích obrovská zátěž. Děkuji proto Zlínskému kraji za přislíbenou finanční pomoc, bez které bychom stavbu cyklostezky nemohli vůbec realizovat,“ uvedl předseda Sdružení obcí Hornolidečska a starosta Valašské Polanky Josef Daněk.

Dálková mezinárodní cyklostezka Bečva – Vlára – Váh, zkráceně Bevlava, propojí po svém dokončení Zlínský kraj se slovenským regionem Pováží. Díky mírnému profilu trasy si ji užijí nejen aktivní cyklisté, ale i rodiny s dětmi či aktivní senioři. V současnosti je už v provozu 35 kilometrů. Kromě úseku z Lužné do Ústí jde o 27 kilometrů dlouhý úsek z Valašských Klobouk přes Brumov-Bylnici a Vlárský průsmyk do Nemšové na Slovensku, kde se cyklostezka Bevlava napojuje na Vážskou cyklomagistrálu, vedoucí přes Trenčín až do Piešťan.

Zpracoval: Jan Vandík

11. 4. 2022

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap