Kraj poradil vlastníkům památek, jak na dotace

8.3.2016
Kraj poradil vlastníkům památek, jak na dotace

ZLÍNSKÝ KRAJ – Poskytnutí praktických rad vlastníkům památek, kteří chtějí v letošním roce žádat o poskytnutí krajských dotací, bylo hlavním obsahem pondělního semináře konaného v sídle Zlínského kraje. Dvěma desítkám zájemců především z obecních a městských úřadů vysvětlili pracovníci Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje, jak správně mají vyplnit žádosti o dotace a jakých chyb se vyvarovat.

„V letošním roce je v rozpočtu Zlínského kraje připravena částka 5 850 000 korun, které budou rozděleny v rámci Programu na podporu stavební obnovy a restaurování kulturních památek a památek místního významu," řekl krajský radní Ladislav Kryštof, zodpovědný za kulturu a památkovou péči.

„Zlínský kraj totiž v loňském roce sjednotil pravidla pro poskytování programové podpory. Ta byla rozdělena do celkem pěti tematických sekcí a jednou z nich je právě kultura, respektive obnova památek, přičemž letos jsou předmětem dotací památky nemovité povahy," dodal radní.

„V současné chvíli je na úřední desce Zlínského kraje a na webu Zlínského kraje – v záložce Dotace Zlínského kraje, sekce kultura – vyvěšena výzva včetně žádosti, kde se zájemci o dotace dozví všechny potřebné informace. Přesto jsme rádi, že jsme mohli bezprostředně zodpovědět řadu konkrétních otázek souvisejících s novými pravidly pro poskytování podpory," řekla Alena Pospíšilová, vedoucí oddělení památkové péče krajského úřadu.

Výzva pro možnost seznámení se s dotačním titulem musí být zveřejněna 30 dnů před samotným vyhlášením termínu pro podávání žádostí a ten je stanoven od 29. března do 8. dubna (do 12:00).

Minimální výše dotace, jakou mohou vlastníci památek od Zlínského kraje letos obdržet, je 35 tisíc korun, maximální výše dotace je 300 tisíc u kulturních památek a 200 tisíc u památek místního významu. (Památkou místního významu se rozumí doklad lidské činnosti, vykazující kulturně historické hodnoty, obdobně jako kulturní památky, nicméně nedosahují celostátního, ale pouze místního či regionálního významu.)

Jakékoliv dotazy týkající se dotací na památkovou obnovu ve Zlínském kraji je možné směřovat na oddělení památkové péče krajského úřadu.

Zpracovala Helena Mráčková

7. 3. 2016

Renata Janečková
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

Fotografie 02 (autor: Jiří Balát)
Fotografie 03 (autor: Jiří Balát)

• podatelna@kr-zlinsky.cz

Odkazy

Právní poradna - linka 199  |  Bezkorupce ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje zlk.neziskovka.cz - neziskové organizace ve Zlínském kraji Průmyslová zóna Holešov Jednotné územní plány a územně analytické podklady Inovace - Inovační portál Zlínského kraje Technologické inovační centrum Zlínský kraj - Východní Morava Energetická agentura Poradenská aplikace pro žáky středních a základních škol Program rozvoje obcí – aplikace OBCEPRO Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o.