Kraj pomůže nemocnicím s úhradou nákladů na hlášení do onkologického registru

  15.10.2018
Kraj pomůže nemocnicím s úhradou nákladů na hlášení do onkologického registru

ZLÍNSKÝ KRAJ – Poskytnutí dotací Krajské nemocnici T. Bati a Nemocnici Valašské Meziříčí na částečnou úhradu nákladů spojených s předáváním údajů do Národního onkologického registru v roce 2019 odsouhlasila krajská rada a doporučila jejich schválení zastupitelům.

„Povinnost podávat hlášení do Národního onkologického registru vyplývá nemocnicím ze zákona o zdravotních službách. Nemocnice zadávají hlášení o nově diagnostikovaných zhoubných nádorech u pacientů v rámci své spádové oblasti a v souvislosti s tím jim vznikají náklady. K jejich částečnému pokrytí slouží právě dotace od kraje," vysvětlil hejtman Jiří Čunek.

Na území Zlínského kraje budou od 1. 1. 2019 zadávat hlášení do registru pouze Krajská nemocnice T. Bati a Nemocnice Valašské Meziříčí. Proti předchozím letům dochází ke změně, kdy Krajská nemocnice T. Bati bude mít v ostatních nemocnicích založených Zlínským krajem detašovaná pracoviště onkologie a data do registru tak bude předávat i za ně.

Krajské nemocnici T. Bati má být zálohově poskytnuto 1,2 milionu korun a Nemocnici Valašské Meziříčí 135 tisíc korun. Po skončení kalendářního roku nemocnice předloží skutečný počet podaných hlášení, s ním spojené náklady a následně proběhne vyúčtování.

Náklady na jedno hlášení do Národního onkologického registru činí v průměru 369 korun. Z části (163 korun) jsou tyto náklady kryty z finančních prostředků poskytnutých Masarykovým onkologickým ústavem v Brně. Nepokryté náklady (cca 206 korun) pak hradí kraj.

Národní onkologický registr je součástí Národního zdravotnického informačního systému. Jeho účelem je registrace onkologických onemocnění a periodické sledování jejich dalšího vývoje tj. shromažďování dat, jejich verifikace, ukládání, ochrana a zpracování. Poskytuje tak souhrnné údaje pro statistické přehledy na národní i mezinárodní úrovni a také pro zdravotnický výzkum. Údaje z registru slouží k podpoře včasné diagnostiky a léčby novotvarů a přednádorových stavů, ke sledování trendů jejich výskytu, příčinných faktorů i společenských důsledků.

Zpracoval: Jan Vandík

15. 10. 2018

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.