Kraj pomůže individuálními i programovými dotacemi k obnově památek regionu

  21.8.2020
Kraj pomůže individuálními i programovými dotacemi k obnově památek regionu

ZLÍN Rozdělení téměř 5 milionů korun formou individuální podpory na spolufinancování obnovy dvou významných kulturních památek, Podzámecké zahrady v Kroměříži a střechy kostela v Pohořelicích, schválili krajští zastupitelé. Zároveň dali svůj hlas také dotacím na stavební obnovu a restaurování 24 kulturních památek a památek místního významu v celkové výši 4,2 milionů korun. Informoval o tom radní Miroslav Kašný.

„Doporučili jsme Zastupitelstvu podpořit individuálními dotacemi z Fondu Zlínského kraje dotace v celkové částce 4,9 milionů korun na renovaci kulturních památek mimořádného významu, které jsou veřejně přístupné. Velmi si vážím toho, že zastupitelé tento návrh podpořili,“ sdělil radní Zlínského kraje Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport. „Konkrétně kraj uvolnil 3 miliony na obnovu Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady v Kroměříži, tedy památky UNESCO, která patří k největším turistickým skvostům Zlínského kraje, a dále částku 1,9 milionu na záchranu ohrožené kulturní památky – kostela sv. Jana Nepomuckého v Pohořelicích,“ upřesnil radní Kašný. 

Díky rozhodnutí zastupitelstva tak Zlínský kraj přispěje na renovaci unikátních vodních systémů v kroměřížské Podzámecké zahradě a na restaurování zámku. Tento rozsáhlý projekt se postupně realizuje v několika fázích, má celkový rozpočet 238 milionů korun a z podstatné části (95 procent) je financován z evropských dotací. Opravou střechy kostela v Pohořelicích, který představuje hodnotnou sakrální památku tvořící spolu se zámečkem významnou dominantu obce, kraj pomůže k odstranění havarijního technického stavu objektu.

Kromě těchto individuálních dotací zastupitelstvo podpořilo také rozdělení dotací programových, a to v celkové výši téměř 4,3 milionu korun, které cílí na opravu 24 památek ve vlastnictví obcí, farností i soukromých osob. „Poskytnuto bude například 300 tisíc pro obec Lukov na zeď v hradebním příkopu, 300 tisíc pro farnost Napajedla na opravu fasády kostela s. Bartoloměje, 231 tisíc pro město Bystřice pod Hostýnem na obnovu původních prvků v místním zámku a podobně,“ uvedl radní Kašný.  

 

Zpracovala: Helena Mráčková

  

21. 8. 2020

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap