Kraj podporuje rozvoj paliativní péče ve třech svých organizacích

20.9.2022
Kraj podporuje rozvoj paliativní péče ve třech svých organizacích

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajští radní vyjádřili souhlas s tím, aby se tři krajské příspěvkové organizace, které chtějí rozvíjet paliativní péči, zapojily do grantové výzvy vyhlášené nadačním fondem Abakus. Výzva je otevřena od 5. září do 17. října 2023 a jednotliví žadatelé mohou získat finanční podporu až 1 300 000 korun, pokud uspějí. O grant žádají Sociální služby Uherské Hradiště (Domov pro seniory Buchlovice), dále Domov pro seniory Lukov a Domov pro seniory Burešov.

„Žadatelé potřebují souhlas zřizovatele, tedy v tomto případě Zlínského kraje, a my naše organizace jednoznačně podporujeme v jejich snaze zajistit ty nejvlídnější a co nejpřirozenější podmínky pro umírající klienty a jejich blízké,“ vyjádřila postoj Rady Zlínského kraje statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za sociální oblast.

Z grantových peněz by organizace mohly vyřešit personální zajištění služeb paliativní péče, proškolení pracovníků a také materiální a prostorové vybavení místnosti, kde by s odcházejícím člověkem mohli zůstat příbuzní, včetně možnosti přespání.

„Personál domova pečující o klienty už dokáže odhadnout, kdy nastává vhodná chvíle pro paliativní péči. Pokud tým sester a ošetřující lékař zváží, že se člověk dostal do fáze umírání, je třeba, aby informoval rodinu o zhoršeném zdravotním stavu a zároveň poučil i klienta o dalším postupu. Vedle cesty do nemocnice je zde možnost ponechání klienta v domově, který je pro něj domácím prostředím. Pokud se rodina a klient rozhodnou pro druhou variantu, nastavuje lékař se zdravotní sestrou způsoby tišení bolesti a důstojného umírání. Všeobecně je třeba zajistit člověku co největší komfort, utišit jeho bolest a také uspokojit jeho fyzické, duševní a duchovní potřeby,“ sdělilaMichaela Procházková, ředitelka Domova pro seniory Lukov.

Zpracovala: Helena Mráčková

20. 9. 2022