Kraj podpořil uspořádání semináře o zaměstnávání cizinců

4.9.2020
Kraj podpořil uspořádání semináře o zaměstnávání cizinců

ZLÍN – Problematice zaměstnávání zahraničních pracovníků, která v době omezení v souvislosti s COVID-19 nabývá na zvláštní aktuálnosti a způsobuje řadě firem komplikace, se věnoval seminář uspořádaný Krajskou hospodářskou komorou a Kontaktním centrem pro východní trhy s podporou Zlínského kraje.

Akce byla určena pro firmy, které zaměstnávají cizince, nebo se o tuto možnost ucházejí vzhledem k tomu, že na domácím trhu práce nemohou najít personál pro své výrobní kapacity.

„Zlínský kraj podporuje Krajskou hospodářskou komoru, která je od roku 2017 jedním z garantů vládního Programu kvalifikovaný zaměstnanec, jehož smyslem je využití ekonomické migrace k pomoci našim zaměstnavatelům při zajištění středně a nízkokvalifikovaných zahraničních pracovníků. Většinou se jedná o občany Ukrajiny, a to na pozice: kovodělníci nebo strojírenští dělníci, zedníci, truhláři, tesaři, kuchaři, švadleny, skladníci nebo řidiči,“ uvedl Josef Zicha, náměstek hejtmana pro strategický rozvoj.

„Ceníme si toho, že nás Zlínský kraj podporuje v naší činnosti, kdy přijímáme žádosti od českých zaměstnavatelů o zařazení do Programu kvalifikovaný zaměstnanec a pomáháme s administrací a s přípravou podkladů,“ řekla Bohdana Lavrovičová, ředitelka Kontaktního centra pro východní trhy, které funguje při Krajské hospodářské komoře. Zároveň vysvětlila, v čem spočívá zařazení zaměstnavatele do Programu kvalifikovaný zaměstnanec a jaká jsou kritéria a výhody tohoto programu.

Informace o podmínkách vstupu a pobytu cizinců včetně problematiky zaměstnanecké karty a krátkodobých pracovních víz podala Andrea Celá z Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR.

Praktické rady týkající se zaměstnávání cizinců poskytla Jana Smolková z Úřadu práce ČR – krajské pobočky ve Zlíně a služby Centra na podporu integrace cizinců představil Bernard Šulák z této organizace.

Zpracovala: Helena Mráčková

4. 9. 2020