Kraj podpořil rekonstrukce knihoven, sportovišť, chodníků, ale také pořízení územních plánů

29.1.2018

ZLÍNSKÝ KRAJ – Více než 28 milionů korun vyplatil Zlínský kraj obcím ze svého Programu na podporu obnovy venkova obcím na projekty, vyhlášeného pro rok 2016. Vyplývá to z vyhodnocení programu, kterým se dnes zabývala Rada Zlínského kraje.

„Prostřednictvím tohoto programu pomáháme obcím do 2 tisíc obyvatel uskutečňovat jejich projekty zaměřené jednak na obnovu obecního majetku, ale také na zpracování územních plánů. Na obnovu obecního majetku mohly obce získat až 1 milion korun, na zpracování územních plánů až 250 tisíc korun,“ vysvětlil radní Zlínského kraje Jan Pijáček, zodpovědný za řízení dotačních programů.

V rámci prvního dotačního titulu, určeného na obnovu obecního majetku, přijal kraj celkem 89 žádostí, z nichž po kontrole a vyhodnocení podpořil 42 projektů. Byly mezi nimi například rekonstrukce knihoven v Košíkách a Vidčích, oprava chodníků v Hutisku-Solanci, Komárově, Kostelanech nad Moravou a Polici, stavební úpravy hřbitovů v Senince, Věžkách a Újezdu nebo modernizace sportovišť v Brusném, Horní Lidči, Lhotě u Vsetína a Slavkově pod Hostýnem.

Ve druhém dotačním titulu, zacíleném na zpracování územních plánů, bylo doručeno celkem 10 žádostí, po kontrole a vyhodnocení bylo podpořeno 9 z nich. Díky tomu tak k vypracování nového územního plánu, případně jeho návrhu nebo změny, mohly přistoupit obce Cetechovice, Chvalčov, Nová Dědina, Krhová, Honětice, Hvozdná, Zborovice, Zlámanec a Žeranovice.

„U projektů na zpracování územních plánů měly obce pro ukončení jejich realizace stanoven termín do konce listopadu 2017, proto byl celý program vyhodnocen až nyní,“ vysvětlil radní Jan Pijáček.

O dotace z Programu na podporu obnovy venkova mohou obce žádat i letos. Oproti předchozím letům Zlínský kraj významně navýšil alokaci pro tento program, připraveno je 40 milionů korun. Příjem elektronických žádostí byl zahájen před týdnem a poběží až do 22. února 2018, 12 hodin. S tím, na co lze žádat a jak při tom správně postupovat, byli starostové seznámeni na semináři, který pro ně kraj uspořádal v pátek 26. ledna. Podrobné informace o tomto i dalších krajských dotačních programech lze získat také na webu Zlínského kraje, v sekci Dotace (http://www.kr-zlinsky.cz/dotace-zlinskeho-kraje-cl-23.html).

Zpracoval: Jan Vandík

29. 1. 2018