Kraj podpoří regionální funkce knihoven

16.12.2015

ZLÍNSKÝ KRAJ - Účelové dotace na zajištění výkonu regionální funkce knihoven, a to pro tři organizace: pro Knihovnu Kroměřížska v Kroměříži, pro Knihovnu Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti a pro Masarykovu veřejnou knihovnu Vsetín, v celkové výši 6 800 000 korun schválilo Zastupitelstvo Zlínského kraje. Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně má finanční prostředky nutné pro plnění své regionální funkce zahrnuty ve svém rozpočtu.

„Zlínský kraj musí ze svého rozpočtu na základě knihovního zákona zajišťovat plnění a koordinaci regionálních funkcí knihoven, přičemž plnění této povinnosti přešlo na kraje ze státu již v roce 2005. K zajištění této činnosti byla v souladu se svou zřizovací listinou pověřena Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, příspěvková organizace, která vykonává a koordinuje plnění regionálních funkcí ve Zlínském kraji,“ uvedl radní pro kulturu Ladislav Kryštof, který materiál zastupitelstvu předložil ke schválení.

„Regionálními funkcemi se rozumí funkce, v jejichž rámci krajská knihovna a jí pověřené knihovny poskytují služby základním knihovnám, které mají své sídlo na území Zlínského kraje. Jedná se např. o poradenskou a konzultační činnost pro základní knihovny, vzdělávání zaměstnanců základních knihoven, pořádání seminářů a porad, metodickou pomoc, zajištění nákupu, zpracování a distribuce knihovních fondů a další odborné činnosti,“ vysvětlil dále radní Ladislav Kryštof.

„Ve Zlínském kraji je 397 veřejných knihoven, z toho čtyři jsou pověřeny zajišťovat výkon regionální funkce. Zřizovateli knihoven jsou vesměs města a obce, pouze v případě Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně je zřizovatelem této příspěvkové organizace Zlínský kraj,“ dodal radní Ladislav Kryštof.

K zajištění výkonu regionálních funkcí knihoven tedy krajské zastupitelstvo schválilo tyto dotace:

částku ve výši 2 244 000 korun pro Knihovnu Kroměřížska, částku ve výši 2 325 000 korun pro Knihovnu Bedřicha Beneše Buchlovana Uherské Hradiště a částku 2 231 000 korun pro Masarykovu veřejnou knihovnu Vsetín.

Projednání dotací zastupitelstvem bylo nutné vzhledem k tomu, že dotace uvedeným knihovnám přesahují částku dvou set tisíc korun, což je hranice, kdy již o těchto finančních příspěvcích musí jednat nejvyšší krajský orgán, tedy zastupitelstvo.

Zpracovala: Helena Mráčková

16. 12. 2015