Kraj navrhuje udělení Medaile Ministerstva školství pedagožce Miroslavě Polákové

  18.1.2022
Kraj navrhuje udělení Medaile Ministerstva školství pedagožce Miroslavě Polákové

ZLÍNSKÝ KRAJ – Krajští radní odsouhlasili podání návrhu na udělení stříbrné Medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky v 1. stupni Miroslavě Polákové, pedagožce Gymnázia Uherské Hradiště za mimořádný přínos v oblasti vzdělávání. O ocenění, které se předává zpravidla u příležitosti Dne učitelů 28. března, rozhoduje ministr školství, mládeže a tělovýchovy. 

„Paní Poláková učí své studenty vážit si hodnot a dokáže v nich vzbudit touhu vypravit se do historie. Kromě toho, že úspěšně vede své studenty k vědecké práci v mnoha středoškolských soutěžích, přednáší o holocaustu na mezinárodních konferencích a své poznatky a rozsáhlé znalosti historie publikuje ve formě vědeckých článků. Je to velká osobnost, která si ocenění zaslouží,“ řekla krajská radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za kulturu a školství.

Medaile je udělována ve dvou stupních:
Stříbrná – 1. stupeň (za dlouhodobé a vynikající působení v oblasti školství, mládeže nebo tělovýchovy nebo za mimořádně záslužný čin při zajišťování a zlepšování podmínek pro výchovu a vzdělávání v České republice);
Bronzová – 2. stupeň (za významnou pedagogickou, výchovnou, vědeckou, sportovní nebo uměleckou činnost vykonávanou v oblasti školství, mládeže nebo tělovýchovy).

Za svou práci Miroslava Poláková získala již několik ocenění, mezi kterými nechybí prestižní mezinárodní cena Egona Erwina Kische za publikaci o partyzánském odboji v Čechách a na Moravě „Měli odvahu žít“.

PhDr. Miroslava Poláková, Ph.D. působí jako učitelka českého jazyka a dějepisu na Gymnáziu Uherské Hradiště od roku 1981. V roce 1982 složila státní rigorózní zkoušku z historie a v roce 2010 úspěšně obhájila na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně disertační práci s tématem protifašistického odboje. Od roku 2008 začala externě vyučovat židovskou kulturu na Katedře kulturologie Filozofické fakulty Univerzity Konstantina Filosofa v Nitře, následně přidala i výuku kultury etnických menšin v Evropě a od roku 2010 nastoupila na téže univerzitě jako odborný asistent. Přitom nepřestávala vyučovat i na gymnáziu. Z Nitry později přestoupila na Fakultu masmédií Panevropské vysoké školy do Bratislavy, kde externě vyučovala dějiny kultury. Po desetileté práci na Slovensku se plně vrátila zpět ke své výuce na gymnáziu v Uherském Hradišti.

Zpracovala: Adéla Čuříková

18. 1. 2022

 

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap