Kraj chce navýšit kapacitu v chráněném bydlení

Kraj chce navýšit kapacitu v chráněném bydlení

ZLÍN – Krajští radní schválili zvýšení kapacity pobytové sociální služby chráněné bydlení v Uherském Brodě ze stávajících 12 míst na 20, pokud krajské zastupitelstvo tento záměr podpoří.

„Na základě žádosti příspěvkové organizace Sociální služby Uherské Hradiště chceme od 1. ledna 2019 začít poskytovat sociální službu typu chráněné bydlení na novém místě v Uherském Brodě, a sice na Slováckém náměstí, kde je k tomuto účelu připraven pronájem rodinného domku se zahradou; nový domov tam získá 8 klientů. Všichni sem přejdou z ústavního zařízení, protože jsou schopni žít samostatným způsobem života s nízkou, případně střední mírou podpory druhých osob. Pro tyto osoby je ideální služba typu chráněné bydlení,“ řekla radní Zlínského kraje Michaela Blahová zodpovědná za sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor.

V Uherském Brodě již funguje organizační jednotka začleněná do Centra bydlení pro osoby se zdravotním postižením, která na dvou místech (v ulici Antonína Dvořáka a v ulici Na Dlouhých) disponuje celkovou kapacitou 12 míst (8 + 4). Pokud záměr kraje podpoří Zastupitelstvo ZK schválením Akčního plánu rozvoje sociálních služeb pro rok 2018 a 2019, zvýší se stávající kapacita chráněného bydlení v Uherském Brodě o 8 lůžek – právě díky využití pronájmu objektu na Slováckém náměstí.

Požadavek je v souladu s platným Střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb ve Zlínském kraji pro období 2016-2019 a navazuje také na Koncepci rozvoje sociálních služeb, která počítá se snížením kapacity ústavních zařízení o 30 procent do roku 2020 tak, aby byla tato ústavní zařízení využívána pouze osobami s vysokou mírou potřeby podpory.

Zpracovala: Helena Mráčková

31. 10. 2018