Konzervátorské pracoviště Muzea jihovýchodní Moravy se dočká nové střechy

  16.4.2021
Konzervátorské pracoviště Muzea jihovýchodní Moravy se dočká nové střechy

Krajští radní schválili investici do Konzervátorského pracoviště v Otrokovicích, které patří pod Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. V rámci oprav by mělo dojít především k výměně střešní krytiny a opravě vnějších schodišť. Kromě realizace této rozsáhlé rekonstrukce kraj také schválil finanční příspěvek na nákup speciálního dalekohledu k pozorování Slunce pro Hvězdárnu Valašské Meziříčí a finanční příspěvek na dendrologický průzkum zámeckého parku v Lešné u Vlašského Meziříčí.

ZLÍNSKÝ KRAJ – Podle rozhodnutí Rady Zlínského kraje poputují finance hned do několika kulturních příspěvkových organizací. Rozsáhlou rekonstrukcí na podzim projde otrokovické pracoviště Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. V budově se nachází konzervátorské dílny a část je věnovaná i depozitářům. Jejich stav ale ohrožuje rovná střecha, která je v nevyhovujícím stavu a dešťová voda jí prosakuje do budovy. Opravou dojde k zamezení zatékání do objektu, a tím k ochraně historických sbírek.

„Rekonstrukce objektů, které uchovávají naše kulturní dědictví, jsou jednou z našich priorit. Na opravu střechy a schodiště konzervátorského pracoviště jsme vyčlenili 3 197 000 Kč. Příspěvek na provoz ve výši 200 000 Kč jsme schválili také pro dendrologický průzkum zámeckého parku Lešná, který je zapsán na státním seznamu kulturních památek. V minulém století byl celý areál parku neudržovaný a dnes tím trpí i řada chráněných stromů, které jsou napadeny jmelím. Aby se mohli návštěvníci těšit z jeho krás i nadále, je třeba o něj pečovat,“ vysvětluje radní Zlínského kraje odpovědný za dotace a investice Zbyněk Fojtíček.

Radní se také shodli na navýšení příspěvku pro Hvězdárnu Valašské Meziříčí, který má sloužit k nákupu speciálního dalekohledu na pozorování Slunce. Namísto původních 80 tis. Kč, kraj přispěje 100 tis. Kč. Investice je plánovaná v rámci projektu Implementace Krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání pro území Zlínského kraje II, který je spolufinancovaný z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání (OPVVV), rozpočtem ČR a Zlínským krajem.

 

Zpracovala Renáta Sikorová

 

16. 4. 2021

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap