Konopí

5.7.2019 - 10.11.2019
Zámek Vsetín
Muzeum regionu Valašsko, p. o.
http://www.muzeumvalassko.cz/akce-a-vystavy/konopi-vystava-o-zpracovani-a-vyuziti-konopi-v-minulosti-i-soucasnosti

 

Výstava o zpracování a využití konopí v minulosti i současnosti 

 

Konopí seté je nejdéle pěstovaná technická plodina používaná v mnoha civilizacích již od neolitu.

V současné době se konopí dostává opět do popředí zájmu, ale i přesto je veřejností stále vnímáno ne jako tradiční přadná rostlina, ale jako synonymum nebezpečné drogy. Cílem výstavy není propagace jeho psychotropních účinků, nýbrž poukázání na jeho mnohostranné využití v různých oblastech života. Dozvíte se, že konopí nás může šatit, živit, léčit od všelijakých neduhů, může nám poskytnout střechu nad hlavou, účinnou izolaci a mnohé další.

Výstava nabídne ukázku tradičního zpracování konopí na Valašsku včetně možnosti si některé úkony vyzkoušet – naučíte se získávat konopné vlákno nebo kroutit provaz. Vystaveny budou starobylé nástroje i rozmanité konopné výrobky užívané starými Valachy, vše ze sbírek Muzea regionu Valašsko, ale také současné konopné produkty, které jsou k dostání na českém trhu.

K výstavě jsou od září připraveny přednášky o zpracování a využití konopí v minulosti i v současnosti, komentované prohlídky výstavou a lektorské programy pro základní a střední školy. 26. 10. 2019 proběhne Konopný den – doprovodná akce s přednáškami a jarmarkem konopných produktů.

Dokumenty ke stažení

.jpg PLAKAT_WEB 612,01 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap