Konference pedagogů volného času poukázala na problémy jejich profese

11.2.2019
Konference pedagogů volného času poukázala na problémy jejich profese

ZLÍN – Jsou to „srdcaři“, je jich málo, hodně se od nich očekává a pracují ve stresu. I tak se dá stručně charakterizovat profese pedagogů volného času dětí a mládeže, kteří se v pátek setkali ve Zlíně na konferenci, nad níž převzal záštitu ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík a náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Celodenní akce konané v 14I15 Baťově institutu se kromě samotných pedagogů volného času zúčastnili také zástupci samospráv, pracovníci odboru školství krajského úřadu a ředitelé Domů dětí a mládeže.

„Nedávno jsem viděl plakát se sloganem: MÁMA NENÍ DOMA, YOUTUBE ANO. Obávám se, aby toto heslo brzy nefigurovalo ve slabikářích. Bohužel od skutečnosti není příliš vzdálené. Většina dětí a mládeže žije už dnes spíše ve světě virtuálním, než v tom skutečném. Práce lidí, kteří se volnočasové výchově dětí věnují, má nedozírný význam, a přitom její výsledky nejsou bezprostředně vidět, je to běh na dlouhou trať. Děkuji všem, kdo se této profesi s láskou zasvětili a vážím si zastupitelstev měst a obcí, kde si uvědomují, jak cenná je investice do volného času dětí,“ řekl radní Petr Gazdík.

To, že jde o práci potřebnou a náročnou, potvrdil speciální pedagog Jiří Halda, když konstatoval:  „Situace dětí v rodinách je katastrofická, ve školách se nesmyslně lpí na osnovách a od pedagogů volného času se pak očekává, že během určitého časově omezeného úseku vyplní čas dětí něčím smysluplným.“ Právě to, že se jedná o lidi, kteří svou práci dělají s velkým srdcem a zároveň ve stresu, aby splnili vše, co je od nich požadováno, může vést k syndromu vyhoření, zaznělo několikrát na konferenci.

Proto byl program sestaven tak, aby účastníkům byla poskytnuta rada i motivace. V odpoledním bloku workshopů byly předvedeny různé kreativní techniky, praktické ukázky možností vzdělávání a také probíhaly semináře zaměřené na osobnostně sociální rozvoj, řešení konfliktů, na prevenci syndromu vyhoření a na umění odpočívat.

Součástí konference, kterou organizačně zajistil Dům dětí a mládeže Sluníčko Otrokovice, bylo také ocenění osobností volného času za jejich práci.

Toto vyznamenání ve formě květiny, dárku a osobního poděkování radního Petra Gazdíka a školního inspektora Vlastislava Kožely si odnesli:

Věra Pinďáková – DDM Brumov-Bylnice (zdravotnická výchova)

Mgr. Hana Strýčková – TYMY Holešov (výuka angličtiny)

Miroslav Pecháček – SVČ Hulín (rybářský kroužek)

Petr Pospíšil – SVČ ŠIPKA Kroměříž (rybářský kroužek)

Ing. Petr Brokeš – SVČ ŠIPKA Kroměříž (organizace rybářských závodů a čištění řeky)

Jan Semela – DDM Luhačovice (železniční modelářství a šachový kroužek)

Vlasta Kolářová – DDM MATÝSEK Napajedla (obětavá spolupráce na organizačním zajištění akcí)

Lenka Kovářová – DDM SLUNÍČKO Otrokovice (jezdecký kroužek pro děti se zdravotním znevýhodněním)

Bc. Zuzana Krzempková – DDM SLUNÍČKO Otrokovice (jezdecký kroužek pro děti se zdravotním znevýhodněním)

Ing. Pavel Navařík – SVČ Rožnov pod Radhoštěm (inovativní výuka angličtiny)

Ivana Procházková – DDM Uherské Hradiště, Přírodovědné centrum TRNKA (přírodovědná výchova)

Mgr. Jindra Bednářová – SVČ Valašské Klobouky (celoživotní práce s dětmi)

Zdeňka Šimoníková – DDM ZVONEK Vizovice (bývalá ředitelka, která se zasloužila o rozvoj organizace)

Stefanie Zonygová, Dis. – SVČ ALCEDO Vsetín (vedení tanečního oddílu)

Bohumil Holub – DDM ASTRA Zlín (chovatelský kroužek)

Zpracovala: Helena Mráčková

11. 2. 2019

Adéla Kousalová
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

img-8407.jpg
img-8444.jpg
img-8477.jpg
img-8484.jpg

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.