Komunální odpad nejlépe třídí v Luhačovicích, Rymicích a Kunkovicích

22.10.2015
Komunální odpad nejlépe třídí v Luhačovicích, Rymicích a Kunkovicích

VSETÍN – Slavnostní vyhlášení výsledků letošního ročníku krajské soutěže „O keramickou popelnici“ se dnes uskutečnilo ve Vsetíně. V této soutěži jsou každoročně hodnoceny aktivity obcí a měst v oblasti nakládání s komunálním odpadem, a to především v tříděném sběru jeho využitelných složek, tedy papíru, plastu, skla a kovů. Předávání ocenění se zúčastnili také náměstek hejtmana Zlínského kraje zodpovědný za životní prostředí Ivan Mařák a předsedkyně výboru krajského zastupitelstva Milena Kovaříková.

Loňské prvenství v kategorii měst obhájily Luhačovice, následované Starým Městem a Brumovem-Bylnicí. I v kategorii obcí nad 500 obyvatel letos patří první příčka obci Rymice, stejně jako druhá příčka obci Šumice, třetí místo nově obsadila Hošťálková. Nejúspěšnější mezi malými obcemi do 500 obyvatel jsou v třídění Kunkovice, následují Haluzice a Skaštice. V rámci speciální kategorie „Skokan roku“ letos uspělo město Brumov-Bylnice, kde došlo v porovnání s loňským rokem k největšímu zlepšení.

Hlavním kritériem při hodnocení bylo právě množství vytříděného plastu, papíru, skla a nápojového kartonu na jednoho občana v kilogramech, přičemž konečné umístění ovlivnil také součet pořadí v jednotlivých sledovaných komoditách. Obec, která vytřídila nejvíce plastu, papíru, skla i nápojového kartonu, měla šanci na umístění na předních příčkách.

„Chtěl bych poděkovat nejen dnešním oceněným, ale také ostatním obcím a jejich občanům, kteří odpovědně přistupují k nakládání s odpady a věnují se jejich třídění. Výsledkem je to, že v roce 2014 dosáhl Zlínský kraj největšího meziročního nárůstu v množství vytříděného odpadu mezi všemi kraji České republiky,“ uvedl Ivan Mařák.

V uplynulém roce připadlo na jednoho obyvatele Zlínského kraje v průměru 18,5 kg vytříděného papíru, více než 9 kg plastu, 10 kg skla a 0,25 kg nápojových kartonů.

Součástí dnešního ceremoniálu bylo také ocenění šesti obcí za zpětný odběr elektrozařízení a drobného elektroodpadu. Za jeho největší odebraný objem v přepočtu na jednoho obyvatele ocenění získaly Lačnov, Rusava, Staré Město, Valašské Klobouky, Vlachova Lhota a Žalkovice.

Soutěž „O keramickou popelnici“ je součástí kampaně „Třídění je styl“, kterou společně realizují Zlínský kraj a autorizovaná obalová společnost EKO-KOM. Další partnery projektu jsou společnosti ASEKOL a ELEKTROWIN.

Zpracoval: Jan Vandík

22. 10. 2015

Renata Škrobálková
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.skrobalkova@kr-zlinsky.cz

Fotografie č. 2 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 3 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 4 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 5 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 6 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 7 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 8 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 9 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 10 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 11 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 12 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 13 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 14 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 15 (foto: Jan Vandík)
Fotografie č. 16 (foto: Jan Vandík)

• podatelna@kr-zlinsky.cz

Odkazy

Právní poradna - linka 199  |  Bezkorupce ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje zlk.neziskovka.cz - neziskové organizace ve Zlínském kraji Průmyslová zóna Holešov Jednotné územní plány a územně analytické podklady Inovace - Inovační portál Zlínského kraje Technologické inovační centrum Zlínský kraj - Východní Morava Energetická agentura Poradenská aplikace pro žáky středních a základních škol Program rozvoje obcí – aplikace OBCEPRO Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o.