Klienti Domova pro seniory na Burešově si můžou zlepšovat kondici na hand-bike simulátoru

9.11.2021

ZLÍN – Klienti Domova pro seniory ve Zlíně – Burešově mají od začátku listopadu možnost zlepšovat svou fyzickou a potažmo i duševní kondici prostřednictvím simulátoru, který byl do zařízení umístěn díky spolupráci Zlínského kraje, města Zlína a projektu Cesta za snem.

„Momentálně jsme společně s Magistrátem Zlína na zkoušku pořídili tento simulátor jízdy na kole, abychom zjistili, jak se v praxi osvědčuje. Pokud budou zkušenosti dobré, chtěli bychom vybavit i další zařízení,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za sociální záležitosti. „Naposledy jsem byla na návštěvě v Domově pro seniory na Burešově letos na jaře, když jedna z klientek slavila sté narozeniny. Věřím, že pokud se budou obyvatelé domova udržovat v kondici, těch významných životních jubileí bude stále jen přibývat,“ dodala náměstkyně Ančincová.

Simulátor v hodnotě přibližně 100 tisíc korun je jedním z asi 90 trenažerů, jimiž jsou v rámci projektu Cesta za snem v České republice vybaveny spinální jednotky, rehabilitační ústavy i fitness centra pro lidi s tělesným handicapem. Trenažer je přizpůsoben pro osoby na vozíčku nebo s významně ztíženou mobilitou.

Stroj, který byl umístěn do Domova pro seniory na Burešově, disponuje počítačem s virtuální realitou, takže klienti se mohou vybrat různé trasy a podívat se buď na místa, která třeba v minulosti navštívili, nebo si naopak „vyrazit“ tam, kam je pro ně již problém reálně vycestovat.

Simulátor si vyzkoušela i dvaadevadesátiletá paní Václavka Silnicová, která během jízdy zavzpomínala na výlety, které dříve absolvovala, včetně své cesty do Austrálie.

Zpracovala: Helena Mráčková

9. 11. 2021