KDO SE MŮŽE OČKOVAT

📋 Od 1. března 2022 je možné se nechat naočkovat vakcínou Nuvaxovid od společnosti Novavax. Všichni registrovaní budou o termínu očkování informováni prostřednictvím zvací SMS. Registrace k očkování je i nadále možná přes centrální rezervační systém. Očkovat se můžete u praktických lékařů a v očkovacích centrech.

Registrovat k očkování se mohou již děti od 5 let.

U očkování osob v obou věkových kategoriích 5 až 11 a 12 až 15 let je nezbytná přítomnost zákonného zástupce (postačuje přítomnost pouze jednoho). Děti ve věku 5 – 11 let se očkují vakcínou Comirnaty a očkování primárně probíhá v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost, příp. ve vybraných očkovacích místech. Starší děti ve věku 12 – 17 let se očkují vakcínami Comirnaty nebo Spikevax.
Nezletilí zájemci o očkování, kteří jsou starší 16 let, nemusí k aplikaci očkování dorazit v doprovodu zákonného zástupce. Sám nezletilý zájemce může udělit informovaný souhlas s očkováním (výjimku tvoří pouze osoby se sníženým intelektem). Souhlas nemusí být písemný, očkovací místo si jeho písemnou formu ovšem může vyžádat.

Registrovat k očkování se mohou i osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území České republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v České republice pobývají. Registrovat se tak mohou například i cizinci dlouhodobě žijící v ČR. Očkování je pak zpoplatněno. Více informací najdete zde.

Posilovací dávky:

Očkování posilovací dávkou po 5 měsících od dokončeného očkování mohou podstoupit osoby a děti starší 12 let. Registrace probíhá vždy prostřednictvím centrálního rezervačního systému.
Posilovací dávka se podává jako třetí dávka po očkování dokončeném vakcínami Comirnaty, Spikevax a Vaxzevria a jako druhá dávka po aplikaci látky Janssen. Aplikují se vakcíny Comirnaty a Spikevax od společností Pfizer/BioNTech a Moderna, u osob ve věku 12 až 17 let pouze vakcína Comirnaty.
Očkování věkové kategorie 12 až 15 let probíhá primárně v ordinacích praktických lékařů pro děti a dorost a na očkovacích místech, která to umožňují. Starší zájemci o očkování ve věku 16 až 17 let mohou navštívit libovolné očkovací místo.
V případě vakcíny Janssen se doporučuje přeočkování už po 2 měsících.

Předregistraci na posilovací dávku očkování proti covid-19 je možné udělat na adrese crs.mzcr.cz. Registrace se uvolní v den nároku na tuto dávku. Jakmile má vámi vybrané očkovací místo volnou kapacitu, přijde vám PIN 2 k rezervaci konkrétního termínu.

Očkování samoplátců:

K očkování se mohou registrovat také osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území České republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v České republice pobývají. Registrovat se tak mohou např. i cizinci dlouhodobě žijící v ČR. Více informací k registraci tady: https://registrace.mzcr.cz/samoplatci

Seznam zapojených očkovacích míst najdete na adrese registrace.mzcr.cz/samoplatci/ocm. Maximální cena jedné dávky nepřesáhne 810 korun. Cizojazyčné dotazníky před očkováním a informace pro očkované jsou ke stažení ZDE.

Informace k certifikátu po ukončeném očkování:

Od 15. února se zkracuje platnost očkovacích certifikátů na 9 měsíců. Certifikáty k posilovací dávce mají nadále neomezenou platnost.

Po ukončeném očkování vám certifikát dorazí na e-mailovou adresu, kterou jste uvedl/a při registraci k očkování do centrálního rezervačního systému. Další možností, jak certifikát získat, je požádat přímo očkovací místo. Po ukončení očkování vám mohou na tomto místě certifikát vytisknout.

Svůj certifikát si také můžete stáhnout na webovém odkazu  https://ocko.uzis.cz. Po zadání rodného čísla a čísla občanského průkazu vám dorazí ověřovací SMS kód. Díky němu se dostanete ke svému certifikátu. Po přihlášení na ocko.uzis.cz můžete změnit své kontaktní údaje (e-mailovou adresu a telefonní číslo). Všechny ostatní údaje se na certifikát propisují ze základního registru obyvatel a aktualizují se automaticky. Pokud například změníte svůj občanský průkaz, do portálu ocko.uzis.cz se budete přihlašovat už novým číslem tohoto průkazu.

Pokud se vám nedaří váš certifikát získat, můžete se obrátit telefonicky na linku 1221 nebo písemně na covid-podpora@nakit.cz.

Nejčastější otázky a odpovědi k certifikátům: https://koronavirus.mzcr.cz/caste-otazky-a-odpovedi/

Validační aplikace Tečka a čTečka

Principem jsou dvě aplikace – jedna obsahující QR kód (z certifikátu) a druhá, která kód přečte a ukáže, jestli jsou očkování či test na covid-19 provedeny v požadovaném intervalu – buď dle pravidel přeshraničního pohybu, nebo v rámci vstupu do prodejen, provozoven, na kulturní či sportovní akce apod. 

Obrázkový návod, jak aplikaci Tečka používat, najdete na: ockodoc.mzcr.cz

dokumenty ke stažení

.pdf platnost_certifikatu_12-2021 179,31 kB
.pdf ockovani_nezletilych_5-11 109,27 kB
.pdf Informace-k-ockovani-nezletilych-ve-veku-12-15-let 182,77 kB
.pdf leták očkování nezletilí_rev1 260,23 kB
.pdf Prevaccination checklist for covid-19 vaccination 177,2 kB
.pdf Information for vaccinated persons 59,92 kB
.pdf Očkování samoplátců 311,46 kB
.jpg samoplatci_cz 784,99 kB
.pdf Očkování chronických pacientů - dle skupin 1231,53 kB
.pdf Očkování - skupina 70 a více let 212,02 kB
.pdf Ostatní zaměstnanci sociální péče v přímém kontaktu s klienty 480,85 kB
aktualizováno: 9.3.2022

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap