Karel chodí po zemi

3. 9. 2019

Autorské čtení z nové knihy Josefa Holcmana o životě a dobách etnografa a folkloristy Karla Pavlištíka, jedné z nejvýraznějších postav kulturního života jihovýchodní Moravy.

Známý zlínský autor Josef Holcman, občanským povoláním soudce, a také blízký přítel Karla Pavlištíka ve své knize zachytil nejen osobní schůzky a rozhovory, ale také reflexi dalších přátel od Miroslava Zikmunda, přes Ludvíka Vaculíka až po členy folklorních souborů, se kterými Pavlištík spolupracoval.

V knize jsou popsány životní peripetie Karla Pavlištíka, které jemu i jeho nejbližším často přinesly nejednu těžkou zkoušku. Od jeho aktivní účasti v rámci obrodného procesu v roce 1968 přes normalizační šikanu, nucený odchod z místa etnografa v muzeu a zákaz činnosti s mládeží až po satisfakci po roce 1989 a jeho návrat do politického a kulturního života Zlína.

Jsou zde připomenuty jeho zásluhy o rozvoj folklorního hnutí, činnost v rámci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, jeho spolupráce se soubory na Slovácku a Valašsku.

Odborná činnost etnografa Pavlištíka je v knize také dokumentována a ostatně dodnes k vidění v rámci stálých expozic Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně „Princip Baťa“ a především“ Dřevo proutí sláma“ na malenovickém hradě.

Josef Holcman v textu knihy velmi oceňuje Pavlištíkův životní a pracovní elán, jeho schopnost uvádět nápady v život a strhávat svým příkladem ostatní. Vždyť zásluhou doktora Pavlištíka věnovali cestovatelé Hanzelka a Zikmund své osobní archivy Muzeu jihovýchodní Moravy a na jeho popud a podle jeho libreta vznikla oceňovaná expozice “S inženýry Hanzelkou a Zikmundem pěti světadíly“. Byl zakladatelem novodobé tradice Tříkrálového koštování, jehož 23. ročník proběhl 6. 1. 2019. Také Klub H+Z, který knihu vydává, je dalším duchovním dítětem Karla Pavlištíka.

Kniha byla vydána díky finanční podpoře Ministerstva Kultury ČR, obcí Kašava a Držková, Městského úřadu Vizovice, firmě Jelínek, a.s. a dalším.

Veřejně bude kniha „Karel chodí po zemi“ představena 12. září 2019 od 18 hodin v kavárně 14|15 BAŤOVA INSTITUTU, kde ukázky z knihy přečtou a na Karla Pavlištíka vzpomenou autor, spisovatel Antonín Bajaja a další. Akci pořádanou Krajskou knihovnou Františka Bartoše ve Zlíně, Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně a Klubem H+Z doprovodí zpěvem mužský pěvecký soubor Mužáci ze Zlína a hudbou Cimbálová muzika Kašava s primášem Petrem Králem.

Mgr. Gabriela Winklerová, Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

+420 573 032 505; +420 734 860 722; www.kfbz.cz

Ing. Silvie Lečíková, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

+420 573 032 326 | 734 769 971; www.muzeum-zlin.cz , silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz