Kardiologičtí pacienti ocení novou metodu

  13.2.2018
Kardiologičtí pacienti ocení novou metodu

ZLÍN – Kardiologové v Krajské nemocnici T. Bati začali používat nově speciální pomůcky k překonávání chronických uzávěrů koronární tepny. K získání osvědčení byl potřeba tzv. proctoring, tedy proškolení, které přímo na Kardiologickém oddělení prováděl specialista z Belfastu.

Primář Kardiologického oddělení MUDr. Zdeněk Coufal již školení absolvoval loni na podzim na pracovišti v Paříži. Nyní byli proškoleni také další kardiologové. „Při používání tohoto materiálu je nutné dodržovat specifické zásady, proto je nezbytné, aby byl proškolen celý tým," uvedl primář Zdeněk Coufal.

Používání speciálního katetru a následně zvláštně uzpůsobeného balonku k překonávání tzv. chronických uzávěrů bude znamenat úlevu pro nemocné, kteří nejsou vhodní k operaci by-passu, ale mají problém s chronicky zavřenou významnou koronární tepnou. „Takových pacientů není mnoho, odhaduji do dvaceti za rok. Týká se to především těch, u kterých je rizikem kardiochirurgická operace. Zákrok pro ně ale bude znamenat velkou úlevu, i když samotný výkon může být někdy poměrně dlouhý, trvá i dvě hodiny. Materiál není levnou záležitostí a není tedy určen k rutinnímu použití. V některých případech však jiný postup není možný," dodal primář Kardiologického oddělení KNTB MUDr. Zdeněk Coufal.

Kardiovaskulární centrum je jediným pracovištěm svého druhu ve Zlínském kraji.

Další informace:
Mgr. Dana Lipovská
tisková mluvčí Nemocnic Zlínského kraje
Tel.: 577 552 440
Mob.: 602 529 058
dana.lipovska@bnzlin.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.