K Zemi se blíží kometa ZTF, přijďte ji pozorovat na Hvězdárnu Vsetín

26. 1. 2023

Mimořádná pozorování nově objevené komety s poněkud krkolomným názvem C/2022 E3 (ZTF) připravuje od pátku 27. do neděle 29. ledna Hvězdárna Vsetín. Zájemci o astronomii by si tuto příležitost neměli nechat ujít, další totiž nastane až za tisíce let.

Kometu objevil loni v březnu jeden z dalekohledů robotické přehlídky Zwicky Transient Facility (ZTF), která se nachází na observatoři Mt. Palomar v Kalifornii. „Kometa ZTF se okolo Slunce pohybuje po velmi protáhlé eliptické dráze a ve vnitřní oblasti Sluneční soustavy již minimálně jedenkrát byla zhruba před 47 500 lety,“ uvedl odborný pracovník Hvězdárny Vsetín Pavel Svozil.

Jestli ji tenkrát někdo na naší planetě spatřil, lze jen těžko odhadovat. Každopádně letos budou mít pozemšťané další možnost. „Nejblíž ke Slunci se kometa dostane 12. ledna a k Zemi se nejvíc přiblíží 1. února, konkrétně na vzdálenost 42 milionů kilometrů. Nejvyšší jasnosti by kometa měla dosáhnout na přelomu ledna a února, kdy by mohla překonat hranici viditelnosti pouhým okem,“ sdělil Svozil.

Od pátku 27. do neděle 29. ledna (vždy od 18 do 19 hod.) si ji budete moci prohlédnout i v rámci mimořádných pozorování na vsetínské hvězdárně. Pobočka Muzea regionu Valašsko pro Vás bude mít připraveny dalekohledy a zajímavý výklad odborných pracovníků hvězdárny. „Upozorňujeme, že pozorování se uskuteční jen za vhodných podmínek. Doporučujeme sledovat Facebook Muzeum regionu Valašsko, kde bude aktuální informace, zda se akce daný den uskuteční nebo ne,“ doplnil Svozil.

Další podrobnosti najde na stránkách www.muzeumvalasko.cz a @muzeumregionuvalasko.

 

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

 

www.muzeumvalassko.cz

@muzeumregionuvalassko

tz---k-zemi-se-blizi-kometa-ztf-autor-radovan-kocurek--archiv-mrv.jpg
tz---k-zemi-se-blizi-kometa-ztf-autor-dan-bartlett.jpg
tz---k-zemi-se-blizi-kometa-ztf-autor-dan-bartlett-autor-nasa-jpl.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap