K větší bezpečnosti na silnicích mohou významně přispět města a obce

  6.11.2019
K větší bezpečnosti na silnicích mohou významně přispět města a obce

ZLÍNSKÝ KRAJ – Další z pravidelných konferencí, jejichž cílem je představit realizované aktivity BESIPu nejen ve Zlínském kraji, ale i možnosti spolupráce, financování a poradenství v této oblasti, uspořádaly v úterý 5. listopadu ve Zlíně Krajský úřad Zlínského kraje ve spolupráci s Centrem služeb pro silniční dopravu. Hlavním tématem tentokrát bylo představení přínosu místních strategií pro zvýšení bezpečnosti dopravy v městech a obcích včetně vyhodnocení místní strategie města Otrokovice za rok 2018.

„Jsem velmi rád, že konference tohoto typu již tradičně pořádáme a že se setkávají s velkým zájmem. Organizátorům chci poděkovat za to, že téma bezpečnosti silničního provozu dostávají na velmi vysokou úroveň a snaží se přesvědčit města, aby problematice bezpečného provozu na pozemních komunikacích na svém území věnovala patřičnou pozornost,“ řekl v úvodu konference náměstek hejtmana Zlínského kraje Pavel Botek, zodpovědný za oblast dopravy.

Jak ve své přednášce uvedl Ondřej Valach z Centra dopravního výzkumu, z celkového počtu loňských dopravních nehod v České republice se celých 70 % stalo ve městech a obcích. Ke snížení této nelichotivé bilance mohou přispět právě místní strategie bezpečnosti silničního provozu zpracovávané městy. Prvním městem ve Zlínském kraji a zároveň jedním z prvních v republice vůbec, které má tuto strategii zpracovanou i schválenou, jsou Otrokovice. Své zkušenosti s jejím zaváděním i realizací představila Renata Krystyníková, vedoucí dopravně-správního odboru otrokovické radnice. Další tři města Zlínského kraje v současnosti své místní strategie připravují. Jsou jimi Vizovice, Kroměříž a Valašské Meziříčí. Všechny z nich by měly být hotové již během příštího roku.

S vypracováním místních strategií, vycházejících z krajské i národní strategie, městům metodicky pomáhá Centrum dopravního výzkumu. Společným cílem místních strategií je, aby na území města do roku 2025 nezemřel na následky dopravní nehody žádný člověk a oproti současnosti klesl počet těžce zraněných na polovinu. K tomu mají vést aktivity v těchto čtyřech klíčových oblastech: bezpečné pozemní komunikace, bezpečná vozidla, bezpečné chování účastníků silničního provozu a podpůrná opatření. 

„Věříme, že se ke tvorbě místních strategií postupně přidají i další města a obce ve Zlínském kraji. Společně s Centrem dopravního výzkumu jsme připraveni být jim v tomto nápomocni,“ uvedl Martin Štětkář, manažer pro bezpečnost silničního provozu z Krajského úřadu Zlínského kraje.

Zpracoval: Jan Vandík

6. 11. 2019

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz  

 

-mg-2248-foto-jiri-balat.jpg
-mg-2251-foto-jiri-balat.jpg
-mg-2261-foto-jiri-balat.jpg
-mg-2265-foto-jiri-balat.jpg
-mg-2276-foto-jiri-balat.jpg
-mg-2295-foto-jiri-balat.jpg
-mg-2296-foto-jiri-balat.jpg
-mg-2297-foto-jiri-balat.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Bezplatné infolinky s on-line přepisem

Informace k onemocnění COVID-19 Telefon krajského úřadu

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap