Jiří Čunek: „Vlastníci lesů ve Vrběticích musí dostat cenu za nepoškozený les.“

  13.9.2017
Jiří Čunek: „Vlastníci lesů ve Vrběticích musí dostat cenu za nepoškozený les.“

ZLÍNSKÝ KRAJ – Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek dnes zaslal Vládě ČR svůj návrh k vyrovnání majetkoprávních vztahů v areálu bývalého muničního skladu u Vrbětic. Pro vlastníky dotčených pozemků jsou smluvní stranou Vojenské lesy a statky ČR ve spolupráci s Lesy ČR. Do vlády jde návrh, aby vlastníci lesů ve vrbětickém areálu dostali 60 procent z odhadní ceny lesů před výbuchem. Po vyčištění areálu od munice, což může trvat několik let, pak bude vyčíslen odhad a vlastníkům buď bude cena doplacena, nebo naopak část peněz vrátí. Proto hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek navrhl vládě jiný způsob vyrovnání, který je spravedlivý a rychlý.

„Považuji za naprosto nesmyslné, nelogické ba dokonce nemravné, aby vlastník dostal menší cenu, než byla hodnota jeho majetku před výbuchem. Když uvážíme, o jaké celkové náklady státu jde, považuji takové úvahy za zcela zcestné," říká hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek a apeluje na vládu, aby jednala jinak. Vychází z toho, že pokud jsou odečteny od průměrného hospodářského výsledku v lesích průměrné náklady na správu, je dosaženo výnosu z 1m3 cca 500 – 700 korun. Plánovaná těžba z 1 ha se předpokládá v rozsahu 6 – 9 m3. V průměru se jedná o výnos cca 5000 korun na 1 ha. Vzhledem k tomu, že varianta odkupu se týká cca 134 ha, představuje ztráta vlastníků částku 670 tisíc korun za rok. Do dnešního dne se tedy jedná o částku cca 2 miliony korun, což je částka, kterou by vlastníci požadovali při soudních sporech se státem. Pokud dojde k odkupu v průměrných cenách v této lokalitě, jedná se o částku cca 160 tisíc Kč/ha, tj. za 134 ha, což je cca 21 milion korun. „Uvážíme-li, kolik komplikací neřešení tohoto problému přináší jednotlivým vlastníkům, kolik představují celkové náklady na dlouhé řešení tohoto problému za vypracovávání odhadů, včetně času desítek lidí, kteří se tím musí zabývat, jedná se pro stát o marginální částku," pokračuje hejtman Čunek.

Zlínský kraj navrhuje, aby se stanovila cena majetku před výbuchem, ta byla zvýšena o zhodnocení lesa přírůstkem za dobu od výbuchu do uzavření kupních smluv a tato cena byla majitelům neprodleně vyplacena. Tento postup považuje kraj za jediné rozumné a pro všechny nejméně zatěžující řešení. Co se týká vlastníků, kteří požadují směnu, tam se pochopitelně jedná pouze o rychlost, a pokud bude vlastník směňovat stejný majetek, žádné náhrady nepřipadají v úvahu.


13. 9. 2017

Další informace:
Renata Janečková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.