JANA LANGEROVÁ UVEDE V KRAJSKÉ KNIHOVNĚ ŽIVOTOPISNOU KNIHU O DOCENTU KUBĚNOVI

23. 6. 2021

Zlín – PhDr. Jana Langerová uvede 24. června 2021 v 17 hodin v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně svou novou životopisnou knihu věnovanou zlínskému lékaři docentu Kuběnovi, dlouholetému primáři Očního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a zakladateli zlínské tradice špičkového očního lékařství. Kniha vychází letos v červnu v nakladatelství Flétna.

Autorka PhDr. Jana Langerová se narodila v Ústí nad Orlicí v roce 1963. V Olomouci na Univerzitě Palackého vystudovala teologickou fakultu, obor křesťanská výchova a na filozofické fakultě obor historie. Od konce 80. let minulého století žije trvale na Zlínsku. „Životopisné dílo o panu docentu Kuběnovi jsem psala několik let s láskou k člověku, kterého jsem osobně znala a vážila si ho, ve snaze zaznamenat pro budoucí generace příklad nadaného, pracovitého a dobrého člověka,“ osvětluje pozadí vzniku knihy autorka.

Kniha je psaná na základě osobních vzpomínek docenta Kuběny, které na sklonku života na přání svého vnuka Michala a autorky zaznamenal. Na obsahu životopisného díla se podílela svými vzpomínkami rodina i bývalí spolupracovníci pana docenta a také někteří současní respondenti, kteří k jeho celoživotnímu dílu mají vztah. Své místo zde nachází také fragmenty příběhů lidí, které pan docent v průběhu dlouhé lékařské praxe léčil. Závěr díla se ve stručnosti věnuje vědecké práci doc. Kuběny včetně vybraných článků, které publikoval v odborném časopise oční medicíny Československá oftalmologie (od r. 1993 Česká a slovenská oftalmologie).

Na jazykových úpravách a korektuře textu se podílela bývalá pacientka doc. Kuběny, paní Daniela Thampy, s níž se čtenáři na stránkách knihy setkají jako s malou dívenkou, kterou musel pan docent odoperovat hned z kraje jejího života. Paní Daniela tehdy oslepla, ale díky včasné diagnóze, již pan docent v hodině dvanácté správně stanovil, přežila. Zásluhou rodiny, díky daru hluboké víry a chuti se s tímto handicapem zdravě vyrovnat, ale také díky vrozenému nadání a intelektu postupně tato mladá žena v životě vítězí nad těžkým údělem celoživotní slepoty.

Uvedení knihy se uskuteční na střešní terase budovy 14 za aktuálně platných nařízení pro pořádání kulturních akcí. V případě nepříznivého počasí se akce uskuteční v kavárně budovy 15 (14|15 Baťův institut, Vavrečkova 7040).

Více informací na webu knihovny kfbz.cz/jana-langerova-ocni-lekar-karel-kubena.

Kontakt:

Mgr. Gabriela Winklerová

tel.: 573 032 505, 734 860 722, e-mail: winklerova@kfbz.cz

Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně

Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

kfbz.cz / info@kfbz.cz / facebook.com/zlinknihovna

doc--kubena-foto-jiri-balat.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap