Jan Pijáček: Cestovnímu ruchu pomáhají aktivní podnikatelé

15.2.2019
Jan Pijáček: Cestovnímu ruchu pomáhají aktivní podnikatelé

Začátek roku je ve znamení veletrhů cestovního ruchu, kdy se města i regiony předvádějí na různých akcích, nabízejí své atraktivity a zvou návštěvníky pro nadcházející turistickou sezónu. Nejen tomuto tématu se věnuje rozhovor s Janem Pijáčkem, který v Radě Zlínského kraje zodpovídá za cestovní ruch a řízení dotačních programů.

Pane radní, na co letos láká Zlínský kraj?

Z dřívější propagace dílčích území se nyní více zaměřujeme na propagaci kraje jako celku, ale v tematických oblastech. Oproti minulosti se snažíme ušetřit finanční prostředky a jezdíme jen tam, kde víme, že to má odezvu – například na Slovensko. Na veletrhu Regiontour v Brně jsme sice měli malý stánek, ale bylo u nás plno, protože jsme pekli pravé valašské frgály. Chuťový zážitek z Valašska byl pro návštěvníky velmi působivý.

Připravují se v oblasti cestovního ruchu nějaké velké významné projekty?

Určitě to je Památník na Ploštině, kde už by se mělo začít stavět. Dále to bude rekonstrukce barokního dvora v Rymicích a také obnova Památníku Velké Moravy ve Starém Městě. Toto jsou investice kraje, které přímo posílí hodnotu těchto míst a vzniknou tady tři nové přirozené cíle pro cestovní ruch. Ale rád bych vyzdvihl i dobrou praxi z oblasti samospráv, kdy třeba obec Modrá každý rok přichází s nějakou novinkou k rozšíření nabídky v této krásné lokalitě. Nebo město Zlín neustále zdokonaluje zoologickou zahradu v Lešné a takových příkladů je mnohem více.

Na jedné straně je snahou cestovního ruchu přivést do regionů návštěvníky, ovšem na druhé straně už někde řeší problémy s jejich nadbytkem. Jsou i v našem kraji místa, kde se dostáváme na onu kritickou hranici?

Musíme rozlišovat zátěž celoroční, a potom zátěž bodovou – ta je typická pro Velehrad, když se tam koná národní cyrilometodějská pouť a Dny lidí dobré vůle. Tento extrémní nápor lidí jsou pořadatelé schopni vyřešit - především z hlediska parkování a dopravy. Nebo Modrá, která zaznamenává rostoucí zájem lidí o archeoskanzen, postupně buduje potřebnou infrastrukturu. To je správný přístup. Obrovská návštěvnost je také v Rožnově – díky Valašskému muzeu v přírodě, ale město si dokázalo vyřešit související služby a dopravu tak, aby se pohyb lidí zvládal. To, co je na kritické hranici, je určitě prostor Pusteven. Toto magické místo je silným celoročním magnetem a tady už je nutný citlivý přístup k přírodě i ke kulturním statkům.

Je potřeba tvořit u těchto atraktivních a vysoce exponovaných míst strategii udržitelnosti, anebo stačí dát věcem volný průběh a spoléhat na to, že lidé prostě tam, kde je například problém zaparkovat, přestanou jezdit?

Každý správný hospodář by měl mít strategii. V případě Pusteven jsme podepsali Memorandum s Moravskoslezským krajem o tom, jak dál a zpracovali jsme studii, která definuje, co je v tomto území zapotřebí změnit, aby nedocházelo k dalšímu poškozování genia loci tohoto vzácného místa.

Během Vašeho působení ve funkci radního pro cestovní ruch se začal Zlínský kraj zaměřovat na podporu běžkařských tras i v dosud méně navštěvovaných terénech. Jak se tento program osvědčil?

Čerpání programu je nejvíc závislé na tom, kolik napadne sněhu. Spočívá v podpoře těch organizací, které v minulosti zdarma upravovaly běžecké stopy. Program jim dává signál, že kraj má zájem je povzbudit v jejich úsilí. O stopy se dobře starali jako správní nadšenci i v době, kdy za to nic nedostávali, a dnes jim tyto dotace pomáhají udržet provoz. Navíc se tím rozšiřuje síť zajímavých tras. Pozorujeme například, že díky kvalitní úpravě stopy se zvýšil pohyb běžkařů na Vršatecké magistrále a počítáme s rozvojem stezek dál do Bílých Karpat.

Co Vám v oblasti cestovního ruchu dělá starost a co radost?

Trápí nás nedostatek personálu v hoteliérství a lázeňství. V lázních chybí lékaři a zdravotní sestry, v restauracích kuchaři a pomocný personál. Momentálně je problém získávat lidi do těchto provozů.

Radost mám naopak z toho, že privátní sektor organizuje spoustu kulturních i sportovních akcí z vlastních prostředků, kterými se zvyšuje pestrost nabídky v mnoha lokalitách. Ať už to je ve Velkých Karlovicích, v lázních Luhačovicích nebo jinde.

Do Vaší kompetence patří také oblast řízení dotačních programů včetně kotlíkových dotací. Je v tuto chvíli něco aktuálního, co bychom našim čtenářům mohli sdělit?

Letos bude vyhlášena poslední výzva a v našem kraji dochází k navýšení ze 150 na 160 milionů korun. Už se bude týkat pouze kotlů na čistá paliva, tedy bez kombinace na uhlí. Chtěl bych
upozornit občany, pokud mají zájem o tyto dotace, aby sledovali webové stránky Zlínského kraje, kde se dozví vše potřebné. Také je budeme informovat prostřednictvím obcí a jejich úředních desek.

ZDROJ: Helena Mráčková, krajský magazín OKNO DO KRAJE, únorové vydání

15. 2. 2019

Adéla Kousalová
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.