Jak se do lesa volá

25.9.2022 - 26.2.2023
Zámek Vsetín
Muzeum regionu Valašsko, p. o.

Oba hlavní výstavní prostory zámku Vsetín obsadí nová víceoborová výstava s názvem Jak se do lesa volá, kterou pro Vás připravuje Muzeum regionu Valašsko. Prohlédnout si ji můžete od neděle 25. září.

Výstava prezentuje les z pohledu různých oborů lidského vědění – historie, etnografie, biologie, čímž snaží se o vytvoření komplexního pohledu na celý jeho ekosystém a využívání, potažmo ovlivňování člověkem v minulosti. Je zaměřena primárně na oblast Valašska. Prolínají se v ní témata biologicky-ekologické, jako přirozená skladba lesů kontra lesy hospodářské, jejich druhové složení, ohrožení škůdci, význam pro klima či hydrologické poměry. Historický pohled přibližuje vývoj lesního hospodaření v regionu, celkovou proměnu vnímání lesa člověkem v průběhu staletí a dnes již zaniklá lesní řemesla jako dehtářství, uhlířství či potašárny. Etnografická část výstavy ukazuje les jako klíčový zdroj materiálu pro obyvatele regionu a vlastní využití dřeva, dále se zabývá i reflexí lesa v lidové kultuře. Obsah jednotlivých částí vzchází z odborného hlediska z vlastních výzkumů pracovníků Muzea regionu Valašsko a je založen na prezentaci bohatých muzejních sbírek vážících se k tématu.

Výstava potrvá až do 26. ůnora 2023. Zámek Vsetín je otevřen každý den kromě pondělí, vždy od 9:00 do 17:00 hodin.

• pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00