International relations of the Zlín Region

In terms of the international relations, the Zlín Region’s identifies with the position of the Czech Republic and complies with the policy of the government. Cooperation with regions abroad has been methodically developed on the basis of strategic documents, both national (Concept of the Czech Republic’s Foreign Policy, Export Strategy of the Czech Republic 2012 – 2020) and regional.

Currently, the Zlín Region is not a member of any international association of regions.

Partner regions in foreign countries

The Zlín Region cooperates on the basis of bilateral agreements or cooperation declarations with the following regions: