Informace Zlínského kraje k výskytu nového typu chřipky

2.3.2020
Informace Zlínského kraje k výskytu nového typu chřipky

Hejtman Jiří Čunek se dnes v odpoledních hodinách sešel se zástupci Krajské hygienické stanice Zlínského kraje, ředitelem Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje a vedoucím odboru zdravotnictví krajského úřadu, kdy tématem byla připravenost kraje na možný výskyt koronaviru. Aktuální informace se občané Zlínského kraje budou moci kromě krajského webu www.kr-zlinsky.cz dozvědět také od starostů svých obcí, kterým je bude kraj distribuovat i proto, aby mohli například veřejným rozhlasem informovat zejména ty občany, kteří nemají přístup k internetu.

„Zítra spolu s řediteli krajských nemocnic budeme řešit vybavení zdravotníků, kteří budou spolu se záchrankou jezdit pro odběry k osobám, které mají příznaky nového typu chřipky. Nezbytností je také zřízení ordinace v KNTB určené pouze pro vyšetřování pacientů s příznaky nemoci způsobené koronavirem, aby občané, kteří se budou vracet ze zahraničí v rámci jarních prázdnin, nám neběhali po nemocnici, a šli cíleně na jedno místo," informoval o výsledcích společné schůzky hejtman Jiří Čunek a dodal: „Aktuálně také řešíme zajištění dostatečného množství roušek, respirátorů a osobních ochranných pomůcek pro naše zdravotníky, protože roušky jsou naprostou nezbytností jak u operací, tak i při standardním pohybu mezi pacienty. Bohužel tím, jak se někteří lidé jimi nesmyslně předzásobili, vykoupili rezervy a momentálně jsou dodávky roušek a respirátorů omezené."
Tento týden začaly ve Zlínském kraji jarní prázdniny, nicméně po týdnu se žáci vrátí zpět do lavic, a mnozí z nich jsou se svými rodiči v různých oblastech. Zlínský kraj ve spolupráci s krajskou hygienickou stanicí proto řeší již s předstihem případná opatření. „Dohodli jsme se, že ředitelům škol během první poloviny tohoto týdne zašle krajská hygiena metodiku, aby věděli jak po ukončení jarních prázdnin postupovat," doplnil hejtman Čunek.

DŮLEŽITÉ INFORMACE:
Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci Ministerstvo zdravotnictví prosí všechny občany, kteří se nyní vrací z oblastí Emilia-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto a z oblastí výše, aby po příjezdu ZŮSTALI DOMA a TELEFONICKY kontaktovali svého lékaře nebo hygienickou stanici ve svém kraji a poradili se. Lékař - epidemiolog příslušné hygienické stanice pak rozhodne o dalším postupu.

Krajská hygienická stanice Zlínského kraje se sídlem ve Zlíně pro své občany zřídila telefonní linku 724 221 953 a 577 006 759, které jsou k dispozici každý den od 7 do 18 hodin.

Stále jsou v platnosti doporučení cestovatelům, kteří pobývali v těchto regionech, aby omezili v maximální možné míře kontakt s veřejností, sledovali svůj zdravotní stav po dobu 14 dnů od návratu z rizikových oblastí. V případě náhlého začátku alespoň jednoho z následujících příznaků: kašel, teplota, dušnost, zůstaňte doma a telefonicky kontaktovali svého lékaře, který bude organizovat další poskytování zdravotní péče ve spolupráci krajskou hygienickou stanicí.

Další kontaktní telefonní čísla
Mimo pracovní dobu v případě onemocnění:
MUDr. Jana E. Hošková tel.: 602 156 923, MUDr. Vlasta Fojtíková tel.: 725 105 497
e-mail: epidat@khszlin.cz, khs@khszlin.cz, podatelna@khszlin.cz

2. 3. 2020