Informace k očkování proti COVID-19

Očkování proti covid-19 bylo ve Zlínském kraji zahájeno 4. ledna očkováním zdravotníků. Přednostně budou očkováni zdravotníci podílející se na péči o covid pozitivní pacienty, zaměstnanci a klienti domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Další skupiny obyvatel budou očkovány postupně.

18. ledna spustil Zlínský kraj očkování zájemců ve věku 80 a více let. V týdnu od 18. do 22. ledna bude naočkováno celkem 500 osob z řad seniorů, kteří se k očkování zaregistrovali prostřednictvím centrálního rezervačního systému, případně se na očkování domluvili se svým praktickým lékařem. Jde o testovací variantu očkování, která proběhne v několika ordinacích praktických lékařů a zájemcům umožní se s žádostí o očkování obracet přímo na své praktické lékaře bez nutnosti registrace do centrálního rezervačního systému. Prosíme zájemce o očkování o trpělivost, očkování je závislé na dostupnosti vakcíny. Je potřeba také znovu naočkovat již naočkované osoby.

Zlínský kraj nebude zřizovat velkokapacitní očkovací centrum, k jeho zřízení není vzhledem k dostupnosti očkovacích vakcín důvod. Zájem o očkování v kraji projevilo 180 praktických lékařů, kteří se do očkování zapojí, jakmile bude dostupná vakcína.

CENTRÁLNÍ REZERVAČNÍ SYSTÉM

Centrální rezervační systém poskytne zájemcům možnost registrace a rezervace k provedení očkování. Jde o online registrační formulář, kterým se zájemci přihlásí k očkování. Centrální rezervační systém zajišťuje Ministerstvo zdravotnictví. Od 15. ledna se do systému mohou registrovat lidé ve věku 80 a více let, od února pak zbytek veřejnosti. Více informací k očkování najdete také ZDE.

POSTUP REGISTRACE K OČKOVÁNÍ

Registrace k očkování proti covid-19 bude umožněna od 15. ledna od 8 hodin zájemcům ve věku 80 a více let. Ti se mohou do centrálního rezervačního systému registrovat přes web registrace.mzcr.cz  nebo crs.uzis.cz. S registrací mohou pomoci rodinní příslušníci, případně pracovníci na bezplatné telefonní lince 1221. Senioři se také mohou s žádostí o očkování obrátit na svého praktického lékaře. Registrovat se do systému mohou zájemci postupně, nemusí se všichni registrovat 15. ledna.

K přihlášení do centrálního rezervačního systému je potřeba uvést mobilní telefon, na který bude doručen PIN kód k registraci. Po jeho potvrzení se systém přepojí do formuláře, ve kterém je nutné vyplnit jméno, příjmení, číslo pojištěnce (rodné číslo), adresu trvalého pobytu, pojišťovnu a preferované očkovací místo. Po vyplnění stačí formulář kliknutím odeslat. Následuje rezervace termínu očkování.

Pokud budou na očkovacích místech volné vakcíny, přijde na uvedené telefonní číslo SMS s PIN2 kódem, pomocí kterého se může občan znovu přihlásit do systému a rezervovat konkrétní místo a termín očkování. Systém automaticky vygeneruje i termín pro naočkování druhé dávky.

Pokud je bezprostředně po vaší registraci kapacita vámi vybraného očkovacího místa již naplněna, využijte v následujících dnech pro rezervaci termínu očkování odkaz: reservatic.com/ockovani.
Volné kapacity jsou aktualizovány jednou za 24 hodin, pro rezervaci je třeba mít k dispozici kód PIN2, který jste obdrželi při registraci.

Další informace a odpovědi na vaše otázky najdete také na portálu covid.gov.cz.

INFORMAČNÍ TELEFONNÍ LINKA ZLÍNSKÉHO KRAJE

Informační telefonní linka Zlínského kraje je určená seniorům ve věku 80 a více let. Na čísle 577 043 770 budou pracovníci Krajského úřadu Zlínského kraje seniorům poskytovat informace k dalšímu postupu v případě, že se jim nepodaří zaregistrovat se do centrálního rezervačního systému. Informační telefonní linka bude v provozu o víkendu od 10 do 14 hodin, v pracovní dny od 8 do 16 hodin.

Kde se očkuje?

V první fázi očkovací kampaně jsou dvě možnosti – očkovací místa a ordinace praktického lékaře.
Očkovací místa jsou budována v nemocnicích. Ve Zlínském kraji se aktuálně očkuje v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, Kroměřížské nemocnici, Uherskohradišťské nemocnici, Vsetínské nemocnici, Valašskomeziříčské nemocnici a EUC Klinice Zlín. Do očkování se postupně zapojí také praktičtí lékaři. Při registraci budete mít možnost vybrat si místo, které máte nejblíže. Pokud máte pocit, že pro vás očkování v očkovacím místě (nemocnici) není vhodné, domluvte se se svým praktickým lékařem.

Další informace k očkovacím místům:
Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně - očkování probíhá v pavilonu 20 (infekční ambulance v budově plicního oddělení). Prostory očkovacího centra jsou nejlépe dostupné přímo z Havlíčkova nábřeží nebo z vnitřního areálu nemocnice průchozí brankou mezi 20. a 22. pavilonem. Více ZDE.

Uherskohradišťská nemocnice – k očkovacímu místu vedou šipky, vstup přes hlavní vrátnici, dál se jede okolo testovacího místa PCR. Antigenní testování se provádí vlevo, očkování proti COVI-19 vpravo.
Více ZDE.

Kroměřížská nemocnice – očkuje se v budově C v areálu nemocnice, vstup bočním vchodem od hlavní cesty. Místo je označeno. Více ZDE.

Vsetínská nemocnice - očkování je prováděno v budově „B“, vlevo od vrátnice po vstupu do areálu, v 1. patře vlevo. Vstup do prostor je na hlavních dveřích označen. Více ZDE.

Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí – Občané 80+, kteří provedli registraci a obdrželi již potvrzení termínu z centrálního registračního systému, budou postupně očkováni v TRN (plicní) ambulanci, blok A, 6. podlaží. Více ZDE.

EUC Klinika Zlín - aktuálně očkuje pouze své zdravotnické pracovníky.

Pokud nemáte termín k vakcinaci, nejezděte do očkovacího centra. Bez termínu nebudete naočkováni.

 

 

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Pro koho bude očkování vhodné?
Vakcíny jsou vyvíjeny pro dospělé. Pro děti nebo těhotné ženy alespoň zpočátku vhodné nebudou.

Kdy přijdu na řadu?
Podle republikové strategie jsou nejprve očkováni zdravotníci podílející se na péči o covid pozitivní pacienty, dál budou očkováni zaměstnanci a klienti domovů pro seniory a domovů se zvláštním režimem. Další skupiny obyvatel budou očkovány postupně. Od 15. ledna se přes Centrální rezervační systém mohou k očkování registrovat lidé nad 80 let, od února pak zbytek veřejnosti.
Při registraci nebude záležet na tom, jak rychle se člověk přihlásí. Přihlížet se bude zejména k tomu, jak je zájemce o očkování rizikový. Systém automaticky vyhodnotí vhodnost pacienta.

Co je potřeba udělat před samotným očkováním?
Nejprve se k očkování musíte zaregistrovat vyplněním registračního formuláře na portálu Centrálního rezervačního systému. Registraci může za zájemce provést také rodinný příslušník, praktický lékař, nebo asistent na telefonní lince 1221. Do formuláře je nutné vyplnit telefonní číslo, věk, rodné číslo, zdravotní pojišťovnu a základní informace o svém zdravotním stavu. Pokud si nejste jistí tím, co o svém zdraví do formuláře napsat, poraďte se se svým praktickým lékařem.

Mohu se očkovat, když jsem už měl covid?
Ano. Očkovat se budou i lidé, kteří covid-19 již prodělali. Doporučeno je ale nechat se očkovat teprve tehdy, kdy od samotného onemocnění uplyne 90 dní. Vládní strategie uvádí, že očkování může přinést dlouhodobější ochranu proti viru než prodělání nemoci.

Musím před očkováním podstoupit PCR nebo antigenní test na covid?
Nemusíte.

Kdy se mám o očkování poradit s lékařem?
Očkování odložte v případě, že máte horečnaté nebo respirační onemocnění. To platí, i pokud se necítíte dobře. V případě nejistoty se obraťte na svého praktického lékaře. O očkování by se měl se svým lékařem poradit i ten, kdo v minulosti prodělal alergickou reakci, ať už na léky či štípnutí hmyzem, nebo na jiné očkování.
Onkologičtí pacienti nejsou z očkování vyřazeni, i tady však platí potřeba poradit se se svým lékařem.

Mohu před očkováním pít alkohol?
Před očkováním i po něm není vhodné pít alkohol, a to proto, aby byla vakcína co nejúčinnější. Nadměrná konzumace alkoholu může ovlivňovat imunitní reakci.

Jak probíhá očkování?
Před očkováním zdravotníci zkontrolují Váš doklad totožnosti a budou se také zajímat o Váš zdravotní stav. Pak přijde na řadu očkování, po kterém byste měl/a počkat půl hodiny v čekárně. Před odchodem obdržíte potvrzení o vakcinaci. V den očkování i následující den je vhodné dodržovat klidový režim.
Po první dávce ještě není Vaše ochrana dostatečná a můžete se stále nakazit. Dodržujte proto všechna opatření k zabránění Vaší nákazy (roušky, rozestupy, pravidelné mytí a dezinfekce rukou).

Kolik mě bude očkování stát?
Očkování proti covid-19 je nepovinné a bezplatné.

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny (včetně podatelny)

  • Pondělí 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Úterý ---
  • Středa 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Čtvrtek ---
  • Pátek ---
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap