I přes odložení termínu vykazuje akce Movember v Uherskohradišťské nemocnici rekordní účast

23. 3. 2021

Kvůli špatné podzimní epidemiologické situaci byl čtvrtý ročník Movemberu, celosvětové kampaně, která si klade za cíl upozornit na prevenci rakoviny varlat a prostaty, přesunut na únor letošního roku. Změna termínu však akci vůbec neuškodila – zájem mužů o vyšetření v Uherskohradišťské nemocnici byl naopak doposud nejvyšší.

V průběhu měsíce února se na oddělení klinické biochemie nechalo zdarma vyšetřit rekordních 1 527 zájemců. Výsledky šesti z nich signalizovaly vážný problém. V tzv. „šedé zóně“ se ocitlo 39 mužů, hraniční hodnotu vykázalo 146 vyšetření. Celkový počet problematických pacientů stoupl oproti minulému roku o 1,5 %.

„Vysoký počet zájemců jsme zvládli bravurně, a to díky sehranosti a profesionalitě všech pracovníků laboratoře. V nejvíce exponovaných dnech bylo odebráno až 100 vzorků denně," osvětluje zvládnutí enormního zájmu Bronislava Rozhonová, primářka Oddělení klinické biochemie.

Testování probíhá odebráním malého vzorku krve, ze kterého se zjišťuje množství jednoho konkrétního antigenu. Výsledek je známý v den odběru. Pacienti se tak brzy dozví, jestli je všechno v pořádku, případně zda spadají do tzv. „šedé zóny“ a měli by se nechat dále vyšetřit, nebo jestli už jejich výsledky signalizují vážný problém. Vyšetření je možno podstoupit v průběhu celého roku, a to i bez lékařského doporučení. Mimo akci Movember si jej ale pacient musí uhradit ze svého.

„Velký zájem mužů nás motivuje k tomu, že tento rok, pokud budou příznivé epidemiologické podmínky, uskutečníme ještě jednu odběrovou akci prevence proti rakovině prostaty, a to ve správném termínu – v listopadu 2021,“ dodává primářka Bronislava Rozhonová.

Cílem Movemberu je zvýšit povědomí o důležitosti preventivních prohlídek. O úspěšnosti tohoto snažení svědčí velký zájem o akci a množství uskutečněných odběrů.

 

ZPRÁVU ZPRACOVAL A VÍCE INFORMACÍ POSKYTNE:

Mgr. Lucie Sedláčková | tisková mluvčí Uherskohradišťské nemocnice

movember.jpg
movember-2.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap