Hvězdárna Vsetín slaví 70. výročí otevření

13. 5. 2020

Po dvou letech příprav a výstavby byla Lidová hvězdárna na Vsetíně slavnostně otevřena veřejnosti v červenci roku 1950, a to především díky iniciativě několika místních astronomických nadšenců a vydatné hmotné pomoci Zbrojovky Vsetín. Od té doby hvězdárnu navštívilo přes 600 000 spokojených návštěvníků. Hvězdárna Vsetín je nyní jeden z pěti objektů ve správě Muzea regionu Valašsko.

Letošní činnost hvězdárny bude probíhat ve znamení oslav 70. výročí jejího otevření. Od června proběhne výstava astrofotografií profesionálních i amatérských kolegů pod názvem „Krásy noční oblohy, následovat budou přednášky v mobilním planetáriu, mimořádná pozorování planet (setkání Měsíce, Jupiteru a Saturnu) nebo prázdninové herní pásmo v areálu hvězdárny.

Hvězdárna je od počátku činnosti zaměřena na vzdělávání a popularizaci astronomie a jiných přírodních věd. Za 70 let se edukační metody změnily s vývojem moderních technologií. V tomto duchu pokračujeme i v současnosti. Před dvěma roky jsme s úspěchem zprovoznili mobilní nafukovací planetárium. Pracovníci hvězdárny se s planetáriem účastní různých tematických akcí a aktivně se rovněž zapojují do projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání Vsetínsko II. Hvězdárnu ve Vsetíně v roce 2019 navštívilo 15 903 návštěvníků, z toho 20 % činili návštěvníci planetária. Tržby z planetária se podílely 50 % na celkových tržbách hvězdárny. Z toho plyne, že o provoz planetária je veřejný zájem, který je doprovázen ekonomickým přínosem.

Nabídku planetária dále rozšiřujeme, momentálně pracujeme na tvorbě vlastních programů a pořadů určených pro školy i širokou veřejnost. Využití planetária ukazuje jeho všestranné možnosti, a proto intenzivně připravujeme projektovou dokumentaci ke stavbě „kamenného“ planetária a k celkové obnově areálu hvězdárny. Výstavby podobných planetárií v Evropě i v České republice potvrzují moderní způsoby zážitkového vzdělávání, ale i rozšíření kulturních možností a rozvoje turistického ruchu v regionu.

O činnosti hvězdárny více na webových stránkách Muzea regionu Valašsko, p. o. (www.muzeumvalassko.cz).

Ing. Tomáš Vitásek
ředitel muzea
Muzeum regionu Valašsko, p. o.
Horní náměstí 2
755 01 Vsetín

www.muzeumvalassko.cz

tel.: + 420 571 411 690