Hvězdárna Vsetín láká na vlastní Sluneční soustavu

16. 6. 2021

Pozorovací kopule jako Slunce a před ní v přesném měřítku všech osm planet od Merkuru po Neptun. Tak vypadá unikátní model Sluneční soustavy, který vybudovalo Muzeum regionu Valašsko v areálu své pobočky Hvězdárny Vsetín.

Model Sluneční soustavy se nachází hned u vstupu do objektu hvězdárny. „Jednotlivé planety jsou vyrobeny v měřítku 1:280 000 000, což odpovídá takovému zmenšení jednotlivých planet, aby pozorovací kopule s průměrem pět metrů mohla představovat Slunce,“ uvedl ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Model vznikl z větší části svépomocí. Makety planet jsou od kopule umístěny v pořadí, jaké mají ve Sluneční soustavě. Největší je stejně jako v reálu Jupiter s průměrem 50 cm. Model Saturnu i s prstenci má rozpětí dokonce jeden metr. Naopak nejmenší Merkur má v průměru pouhé 2 cm.

Model ale zachovává pouze měřítko velikosti planet, nikoliv vzdálenosti mezi nimi. „To by se totiž nevešel nejen do areálu hvězdárny, ale ani na území Vsetína. Například nejvzdálenější Neptun by musel být od hvězdárny 16 kilometrů, tedy někde u Nového Hrozenkova,“ vysvětlil vedoucí Hvězdárny Vsetín Petr Stolařík.

Za zmínku rozhodně stojí i velmi věrné vyvedení planet, díky kterému je krásně vidět pestrost Sluneční soustavy. Jednotlivé objekty jsou doplněny tabulkami s informacemi o jejich skutečných rozměrech a dalších parametrech, včetně největších zajímavostí.

Model Sluneční soustavy na Hvězdárně Vsetín si můžete prohlédnout v rámci pravidelných exkurzí (pracovní dny od 9:00 do 15:00 hodin), pátečních pozorování noční oblohy (v červnu od 22:00 do 23:30 hodin) nebo některé z akcí pro veřejnost. Tou nejbližší budou oblíbené Slavnosti slunovratu, které proběhnou v sobotu 19. června od 18:00 do 23:30 hodin. Další podrobnosti najdete na www.muzeumvalassko.cz a Facebooku @muzeumregionuvalassko.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko